Muzeum i obchody rocznicy Westerplatte

Uroczystości na Westerplatte..po nowemu

PiS, który dotąd przejął Muzeum II Wojny Światowej i odebrał miastu Gdańsk specustawą teren Westerplatte,  chce w całości zawładnąć historią II Wojny Światowej w Polsce. Ogłosił się również – z pogwałceniem prawa i dobrych obyczajów – gospodarzem uroczystości 1 września. Teraz chce w ten sam sposób utworzyć Muzeum Westerplatte.

Muzeum ma powstać dopiero w 2026 roku, jego koszt to ok. 200 mln zł, w ramach inwestycji – realizowanej na powierzchni 27,5 tys. m kw. – odbudowanych zostanie siedem budowli wojskowej składnicy tranzytowej” – pisze Wyborcza.pl.

 

Wiceminister kultury, Jarosław Sellin przedstawił dość mgliste założenia programowe nowego muzeum. Będzie ono przypominać światu, że II wojna światowa wybuchła w Polsce i rozpoczęła się od ataku na to miejsce. Minister krytykował, że przez lata z tym miejscem nie działo się nic. Ustawa o przejęciu Westerplatte jest niezgodna z prawem i Konstytucją, ale takimi drobiazgami nikt w się w partii Prawo i Sprawiedliwość nie przejmuje.

Zasadniczym celem władz było połączenie obu Muzeów w jedno, aby prezentować „polski punkt widzenia” w historii. Drugim celem takiego połączenia była chęć usunięcia dotychczasowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, prof. Pawła Machcewicza. Operacja ta kosztowała podatników ok. 1,6 mln zł – w tym wynagrodzenie dla kilku pracowników nieistniejącego jeszcze Muzeum Westerplatte oraz ok. 400 tys. zł dla zespołu, który miał za zadanie połączyć obie placówki.

 

To marnotrawstwo środków państwowych i minister powinien za to odpowiadać karnie” – komentował mecenas Jacek Taylor, były członek rady powierniczej Muzeum II Wojny Światowej. „Tego rodzaju rekonstrukcje są sprzeczne z doktryną konserwatorską, a także stanowiskiem muzealników i historyków sztuki” – ostrzegał prof. Machcewicz.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W przejęciu miejsca chodzi także o przejęcie uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej. 18 sierpnia na stronie MON ukazał się za to program obchodów na Westerplatte. Gospodarzem uroczystości jest minister obrony narodowej Błaszczak, a  o obecności władz Gdańska nawet nie wspomniano. Przypomnijmy, że trzy lata temu odbyły się one w atmosferze skandalu, gdy na polecenie Macierewicza nie pozwolono harcmistrzowi odczytać apelu poległych i zrobił to za niego żołnierz.

Jak pisał Nasz Dziennik, przejęte uroczystości wreszcie będą wolne od aluzji do aktualnej polityki. Zobaczymy.

/ep/

Źródło:Wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
27 sierpnia 2020 17:15

200 mln. hmmmmm przekop mierzei też miał być tani ,a jak wychodzi to chyba nawet biomasa PiSowska widzi

Maciek123454321
Maciek123454321
27 sierpnia 2020 17:48

Wypadnie powtórzyć za Bartłomiejem Sienkiewiczem – „ch……, d….. i kamieni kupa”. Z przewagą kupy.

Shaq
Shaq
28 sierpnia 2020 07:46

Próba zawłaszczenia przez pis pamięci o 1.09.1939 skończy się tym, że na uroczystości z zagranicy za kilka lat przyjeżdżać będzie tylko Putin.