„My sobie nie damy zamknąć ust”.

Przymusiński: „Zasad będziemy bronić bez względu na konsekwencje, które miałyby nas spotkać”

Trudno dzisiaj mówić o czymkolwiek innym niż o sytuacji w polskim sądownictwie. Każdy świetnie wie, że niezależna władza sądownicza jest gwarantem bezpieczeństwa i prawa, co więc będzie, gdy przechodzi ona we władanie polityków?

Działania partii rządzącej w tym zakresie ostro skrytykował rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Bartłomiej Przymusiński podczas rozmowy w TVN24. Bardzo negatywnie ocenił sposób, w jaki wyłoniono nową KRS, odebranie sędziom sądów rejonowych wpływu na skład Rady i ograniczenie uprawnień samorządu sędziowskiego.

Sędzia Przymusiński mówi też, że w życiu nie przypuszczałby, iż w czasie, gdy odbierał „nominację sędziowską, że prokuratura będzie oceniała sędziów i będzie mówiła jakie mają wydawać wyroki, to jest standard rosyjski” i ostrzega, że „dzisiaj prokuratura przychodzi po sędziów, jutro przyjdzie po ludzi, pełnia władzy w rękach prokuratury jest bardzo niebezpieczna. Jak już sędziowie będą przejęci przez prokuraturę i posłuszni prokuratorom, to nikt nie będzie mógł czuć się bezpiecznie”. Jednocześnie podkreśla, że cokolwiek by się nie stało, „my sobie nie damy zamknąć ust”.

Wskazuje na duże problemy komunikacyjne z obecną KRS, której problemem jest „zamknięcie się w szklanej wieży i brak jakiejkolwiek woli dyskusji o tym i brak jakiegokolwiek krytycyzmu wobec tego, co robią” i tu wskazuje na wybór nowych sędziów do SN. 15 minut na rozmowę z kandydatem, brak analizy listy spraw, jakie prowadził kandydat i po tak bardzo pobieżnym badaniu, podjęcie decyzji, który z kandydatów bezterminowo zostanie powołany do SN.

Komentarze Bartłomieja Przymusińskiego nie spodobały się propisowskiemu środowisku sędziów. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych wezwał go do złożenia wyjaśnień, jednak sędzia nie zamierza wycofać się ze swoich słów. „Mogę powtórzyć raz jeszcze, że to jak wyglądał konkurs do Sądu Najwyższego, to jest jakaś farsa. Przecież wszyscy widzieliśmy w jakim pośpiechu procedowała Krajowa Rada Sądownictwa. Teraz co rusz wychodzą kolejne informacje o tych, których wskazała do Sądu Najwyższego”.

Wszystko wskazuje na to, że tzw. „niepokornym” sędziom partia rządząca będzie chciała zamknąć usta. Uchowają się tylko ci, którzy posłusznie będą wykonywać polecenia Ziobry i jego prokuratorów.

Przykład? Prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski, ocenił działania SN w TV Republika, który „śmiał” zawiesić funkcjonowanie kilku przepisów pisowskiej ustawy i przesłać je do TSUE z prośba o ich zbadanie, mówiąc, że to sprawa skandaliczna. Podobnie ocenił też opór profesor Gersdorf, która uparcie nie przyjmuje do wiadomości, że nie jest już pierwszym prezesem SN czy wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem o wykładnię przepisów prawa unijnego.

https://twitter.com/Tom41330773/status/1039763920758734848

Święczkowski, więc grozi, że „jako prokurator krajowy i cała prokuratura obserwujemy, czy inne instytucje państwa, także sądy, nie naruszają praworządności. Kiedy uznamy, że praworządność została naruszona, podejmie decyzje”.  Tak więc, drżyjcie sędziowie, bo „dobra zmiana” nadchodzi…

PiS się nie patyczkuje i w błyskawicznym tempie zamienia demokrację na wczesny PRL, oczywiście wciąż podkreślając, że to jest właśnie ta prawdziwa demokracja. Szczyty hipokryzji i kłamstw zostały już całkowicie przekroczone.

Tamara Olszewska

Źródło: dziennik.pl/onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZwinkaEugeniaEugeniaWojciech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojciech
Wojciech

Piosenka żołnierska z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku; jedna ze zwrotek tej piosenki: „A prokurator to ładny kwiatek, a prokurator to ładny kwiatek. Jak dop……doli, to parę latek, jak dop…..doli, to parę latek. Sąd nie miał wtedy nic do gadania ! Sędzia tylko wyrok parafował. Tego chcemy ? Wyborco PiS !

Eugenia
Eugenia

Prawie 60 lat minęło, człowieku zatrzymałeś się w epoce kurdupla kolanko.
No tak, wyborca PiS-u nie myśli.
Wyborca PiS-u czeka, kiedy zachapie 500+300+ .
Ma być zapłacone..

Zwinka
Zwinka

A i owszem. Właśnie tego chce wyborca PiS, I żeby temu sąsiadu krowa zdechła, tak przy okazji.

Eugenia
Eugenia

Panie sędzio Przymusiński, liczę na pana
A tak w ogóle, to wyrażam szacunek.