„Myślę, czuję, decyduję” – „Czarna Środa” w całym kraju

„Myślę, czuję, decyduję” - „Czarna Środa” w całym kraju

W ponad 50 miastach w Polsce odbyły się protesty kobiet związane są z odrzuceniem przez Sejm projektu „Ratujmy Kobiety” i skierowaniu do dalszych prac ustawy „Zatrzymaj Aborcję”, która zaostrza prawo aborcyjne.

Uczestnicy protestu w Warszawie skandowali: „Myślę, czuję, decyduję”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy”, „Lekarze do leczenia, a nie klauzul sumienia”. – „Jesteśmy tu po to, żeby rozliczyć zarówno opozycję, jak i partię rządzącą. To także moment, aby zbudować prawdziwe społeczeństwo obywatelskie” – mówiła Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet.

Kilka tysięcy osób przeszło w marszu ulicami stolicy – sprzed siedziby PO przy Wiejskiej przez biuro Nowoczesnej na Nowym Świecie do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. – „Wolność kobiet to podstawa, odzyskamy nasze prawa!”, „Kto z kobietą igra, wyborów nie wygra”- krzyczeli protestujący. Przynieśli też transparenty z hasłami: „Prawo kobiet prawem człowieka”, „Kobieta, człowiek, zarodek”.

Podobnie było w innych miastach: Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, we Wrocławiu, Olsztynie, Poznaniu, Płocku, Opolu, Rzeszowie czy Szczecinie.

W Lublinie pikietę przed biurami posłów PiS próbowała zakłócić grupa kilku kiboli-narodowców. Jeden z nich wyrwał flagę działaczowi Partii Razem i próbował ją podrzeć. Inny, ubrany w czapkę Motoru Lublin i bluzę z napisem „Wielka Polska”, stał z kartką z napisem, że rozumie czarny ubiór kobiet na pikietach, bo w przypadku aborcji oznacza on utratę dziecka. Sławomir Jawor z PO zgłosił policjantom, że kilku narodowców było ubranych w czapki z napisem „White Power”. Reakcji funkcjonariuszy nie było. – „Policjanci powiedzieli mi, że nie znają angielskiego: – powiedział „GW” Jawor.

Protestom kobiet w kilku miastach towarzyszyły niewielkie kontrmanifestacje organizowane przez zwolenników zaostrzenia aborcji.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Ikamędrkowskiwiesławkpt. Arianator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kpt. Arianator
kpt. Arianator

Podczas gdy środowiska feministyczne wylewaly pomyje na opozycję sejmową, to władza podjęła parę ciekawych decyzji. Między innymi przeglosowana została ustawa o prawie lowieckim pozwalająca mysliwemu na wygonienie spacerowiczow z lasu. Została również podpisana ustawa o sądach, która znacząco narusza trojpodzial władz. Liberalne prawo aborcyjne jest również na Białorusi, ale to nie oznacza, że w tym kraju żyje się wspaniale. Może warto zastanowić się co rzeczywiście jest priorytetowe i na tym się skupić.

wiesław
wiesław

Zaostrzone prawo aborcyjne było w Trzeciej Rzeszy i komunistycznej Rumunii. I to też nie oznacza że w tych krajach żyło się wspaniale. A nawet nie oznacza że nie było tam aborcji. Wobec faktów że przy władzy jest PIS a opozycja nie broni wolności obywatelskich ( wolność sumienia, wyznania światopoglądu) sprawa staje się jak najbardziej priorytetowa. Tym bardziej że w miejsce opuszczone walkowerem przez opozycję dzisiejszą wejdzie ktoś inny.

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Ja wcale nie jestem za zaostrzaniem prawa aborcyjnego. Osobiście uważam, że w tej kwestii nie powinno się dokonywać żadnych zmian, gdyż poruszanie tego delikatnego tematu buduje negatywne emocje w społeczeństwie. Poza tym chciałem zaznaczyć, że liberalizacja prawa aborcyjnego wcale nie spowoduje, że w Polsce będzie się żyło lepiej. Poza tym i tak nawet gdyby PiS zaostrzyl ustawę aborcyjna to i tak kobieta, która chciałaby usunąć ciąże zrobilaby to za granicą, więc wokół tych ustaw było więcej huku niż warto. A w między czasie podjęte zostały decyzje, które miały faktyczny wpływ na życie Polaków, ale o tym się tak głośno nie… Czytaj więcej »

mędrkowski
mędrkowski

Kompromis aborcyjny stracił większość? Pewien portal przeprowadził badania poparcia złagodzenia, zaostrzenia lub pozostawienia prawa aborcyjnego w dotychczasowym kształcie. Rok temu zaostrzenie popierało podobnie jak teraz 7 % głosujących, pozostawienie bez zmian popierało ok 75% teraz 35%. Wzrosło poparcie dla złagodzenia ustawy wg projektu „Ratujmy Kobiety” do 55%. Reszta nie mający zdania w temacie. Nie twierdzę że tak musi być w rzeczywistości, ale można zastanowić się nad trendami.

Ika
Ika

Dziwne, że pani Nowacka ma pretensje do opozycji i na równi z Kaczyńskim ją opluwa i odbiera jej głosy sama nie mając wiele do zaoferowania. Kompromis aborcyjny jest wpisany w poglądy PO i Nowoczesnej. Dlatego głosowałam wcześniej na PO, a potem na Nowoczesną. Nie rozumiem o co te fochy i żale, że te partie nie poparły projektu Ratujmy Kobiety. A dlaczego miały, skoro jest w nim wiele bardzo złych zapisów? Czy samo uczestnictwo w Czarnych Marszach jest równoznaczne z poparciem dla rozszerzenia praw aborcyjnych? Ten projekt jest takim samym przegięciem jak projekt Godek. Przeczytajcie, a zrozumiecie, że pani Nowacka poza… Czytaj więcej »