Na kasę z Funduszu Odbudowy poczekamy. Możemy za to podziękować rządowi

Na kasę z funduszu Odbudowy poczekamy sobie. Możemy za to podziękować rządowi

No proszę, część państw UE otrzyma do końca lipca pierwsze miliardy z Funduszu Odbudowy. A co z Polską?

Mielibyśmy szanse na pierwszą transzę, gdyby nasz rząd przedstawił dobrze przygotowany plan już w maju. Jednak chyba nie miał kto się tym zająć, więc Polska poprosiła o miesiąc zwłoki i stąd o pieniądzach w lipcu możemy tylko pomarzyć.

Ok. miesiąca trzeba poczekać, aż Rada UE zaakceptuje zatwierdzony przez KE, plan, więc cała procedura przesuwa nam się na przełom sierpnia i września. Przy dobrych układach, możemy liczyć na pierwsze pieniądze we wrześniu, ewentualnie w październiku.

Niestety, KE wciąż wstrzymuje się z decyzją w sprawie akceptacji polskiego planu, co pozostaje w wyraźnej sprzeczności z tym, co ogłosiło oficjalnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, bo ponoć wszystko zostało już uzgodnione, plan miał być zatwierdzony na dniach.

No cóż, KE ma spory dylemat. Jak informuje rmf24.pl „Bruksela powtarza, że musi mieć gwarancje, że interesy firm będą tak samo chronione we wszystkich krajach. Polska podważa tę zasadę ignorując decyzje TSUE. Chociaż KE zapewnia, że są to różne kwestie, politycznie nie da się ich jednak oddzielić”.

Problemem dla KE jest też stanowisko Polski w pracach Prokuratury Europejskiej, która bada sprawy defraudacji unijnych funduszy. Polska odmówiła udziału w tym organie. Wprawdzie nie stwierdzono, by w Polsce występowały tego typu problemy, ale sam fakt, że nie jest ona zainteresowana udziałem w pracach Prokuratury Europejskiej plus problemy z naszą praworządnością, niezastosowanie się do orzeczeń TSUE, na pewno nie pomagają w zdobyciu środków z Funduszu Odbudowy.

No to czekamy.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/tm/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
23 lipca 2021 14:01

Patrioci kradną polskie pieniądze?

Antykaczor
Antykaczor
23 lipca 2021 14:51
Reply to  Zbyszek

Sami nie będą mogli ukraść to po co się o kasę starac?