Na lidera opozycji to trzeba nam będzie jeszcze długo poczekać

Na lidera opozycji to trzeba nam będzie jeszcze długo poczekać

W przeprowadzonym przez IBRIS sondażu, „Rzeczpospolita” zapytała respondentów, kto, według nich, jest liderem opozycji.

Wynik może nie tylko zaskakiwać, ale i nieco niepokoić. Po ponad 5 latach rządów Zjednoczonej Prawicy Tak naprawdę nie ma nikogo, w kim Polacy widzieli by rzeczywistego lidera.

 

Zaledwie 12,6% ankietowanych wskazało na Borysa Budkę. Przy takim wsparciu jego pierwsze miejsce nie daje mu żadnego prawa, by brać na siebie przewodzenie opozycji.

Na kolejnych miejscach są: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem 8,9% i dalej lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia (8 %),  były premier Donald Tusk (4,5%), szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (2,1%),  Adrian Zandberg z Lewicy (1,3%), Krzysztof Bosak z Konfederacji (1,3%) oraz ex aequo Marta Lempart, Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska (0,4%).

Prawie 60% nie potrafiło wskazać tego lidera, co może nieco dziwić, zwłaszcza, że wprawdzie PO uznawane jest za największą, najbardziej widoczną partię opozycyjną, ale i jej elektorat nie potrafi zdecydować się. Który z polityków tej partii mógłby stanąć na czele opozycji.

 

Wyniki tego sondażu skomentowała  prof. Ewa Marciniak, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi, „Sondaże preferencji pokazują, że PO nie ma problemów z rozpoznawalnością. Nie umie jednak przedstawić jasnego stanowiska w najważniejszych kwestiach, takich jak wyrok TK czy relacje z USA po zwycięstwie Bidena. Musi więc przejść od ilości, czyli rozpoznawalności, w jakość, czyli wzrost zaufania. Powinna zogniskować uwagę wokół własnych komunikatów, a nie tego, co wrzuca PiS, i co natychmiast jest krytykowane, niezależnie czy jest ważne, czy nie”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

No cóż, zastanawiam się, czy uda nam się doczekać chwili, gdy taki lider nam się wreszcie objawi i ruszy tłumy…

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
25 stycznia 2021 14:08

Zadanie wykonane, opozycja rozbita i rozsiana. Korepetycje udzielone Kaczyńskiemu przez Orbana nie poszły na marne. Właściwie to można już nas zaorać i tak nie będzie widać różnicy.
Oczywiście, chętnie odszczekam, kiedy okaże się, że byłam w „mylnym błędzie”

מְנֵא
מְנֵא
27 stycznia 2021 08:04
Reply to  Zwinka

Był świetny lider, Mateusz Kijowski, ale został zniszczony, między innymi przy walnym udziale niniejszego portalu.

Stanisław
Stanisław
26 stycznia 2021 17:54

Może zrobić łapankę na tego „lidera”; a może losowanie?