Na listach poparcia do KRS mogą być nazwiska osób powiązanych z Piebiakiem i aferą hejterską – sugeruje Onet

Piebiak nie wraca do orzekania, ale znalazł posadę w instytucie podległym Ziobrze

Coraz bardziej intrygujące staje się konsekwentne utajnianie list poparcia dla kandydatów do upolitycznionej KRS, choć wymaga tego prawomocny czerwcowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Onet zwraca uwagę, że wciąż nie wiadomo, jak dokładnie przebiegał proces zbierania podpisów pod listami poparcia i zastanawia się, czy w jego trakcie nie mogło dojść do nadużyć.

Zgodnie z regulaminem każdy z wybranych do KRS sędziów musiał zebrać 25 podpisów poparcia. Okazało się jednak, że niektórzy sędziowie mogli sami podpisywać się na swoich listach. Uczynił to i oficjalnie przyznał się m.in. Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. To on następnie ukarał sędziego Pawła Juszczyszyna, który domagał się ujawnienia list.

 

Z informacji portalu wynika też, że na utajnionych przez PiS listach poparcia mogą znajdować się nazwiska osób powiązanych z Ministerstwem Sprawiedliwości, a także z zamieszanym w tzw. aferę hejterską byłym wiceministrem Łukaszem Piebiakiem, który podał się do dymisji.

Onet ujawnił wówczas, że Piebiak współpracował z internetową hejterką Emilią, która brała udział w rozpowszechnianiu szkalujących sędziów informacji w sieci i w mediach.

Piebiaka w jego działaniach wydatnie wspierał wypróbowany w „bojach” Jakub Iwaniec. Planował m.in. uderzenie w szefa „Iustitii” Krystiana Markiewicza. Chciano sędziego skompromitować poprzez udostępnianie anonimowych pogłosek i plotek na jego temat.  „Trzeba mu ostro do****ć. Główny rozgrywający kasty” – tłumaczył Iwaniec w ujawnionych przez Onet wiadomościach.

Do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf wysyłano z kolei pocztówki z hasłem „Wyp********j”.

„Te listy absolutnie powinny być jawne” – powiedział Onetowi szef Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur w rozmowie z portalem. Nie wykluczył, że przy zbieraniu list poparcia do KRS mogło dojść do nadużyć: „Jeśli chodzi o działalność ludzi, to realnie rzecz biorąc nic nie jest wykluczone” – dodał.

/p/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Włodzimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Włodzimierz
Włodzimierz

Nawet jeżeli kiedyś ujawnią te listy, to z pewnością będą sfałszowane – jeżli wogóle teraz jakieś istnieją.