„Na najwyższe stopnie władzy dostali się ludzie, którzy są brutalnymi kłamcami i to oni decydują o naszym życiu”

„Na najwyższe stopnie władzy dostali się ludzie, którzy są brutalnymi kłamcami i to oni decydują o naszym życiu”

„Na najwyższe stopnie władzy i salony dostali się ludzie, którzy są po prostu zwykłymi, niewychowanymi chamami, brutalnymi kłamcami i to oni decydują o naszym życiu” – powiedziała Krystyna Janda w TOK FM, wybitna aktorka, reżyserka i dyrektorka teatrów.

 

Aktorka stwierdziła, że wobec poczynań obecnej władzy nie można być obojętnym. – „Obowiązkiem każdego obywatela, który nie chce żyć w jakimś upodleniu, umęczeniu i nieprawdzie jest się odzywać. Uważam, że milczenie jest przyzwoleniem” – wskazała.

Sama wielokrotnie krytycznie odnosiła się do sytuacji po 2015 r. – „Ja się po prostu nie zgadzam z sytuacją, która zaistniała po tych 30 latach demokracji i wolności. I nagle jest cała wstecz. Ja nie mogę się z tym pogodzić. Gdzie mogę, tam protestuję” – powiedziała Janda. Podkreśliła, że minione 30-lecie uważa za duży sukces Polski i Polaków, którzy ciężko pracowali na to, by rozwijać kraj.

 

Jednym z przykładów szkodliwej działalności rządu PiS było według niej zcentralizowanie przez ministra kultury Piotra Glińskiego studiów filmowych. – „Jeśli nagle likwiduje się wszystkie zespoły filmowe i 150 milionów złotych polskiej kinematografii przeznacza się na zupełnie inną stronę – decyzją jednego człowieka – to mamy powrót do komunizmu, tamtych czasów i do cenzury” – powiedziała Janda.

A przecież – jak sama przyznała – po tym, jak premierem został Tadeusz Mazowiecki,  przestała się udzielać politycznie. – „Wierzyłam, że to wszystko – nawet jeśli z pewnymi błędami czy potknięciami – idzie w dobrą stronę. Uważałam, że demokracja musi sobie poradzić sama, a ja zajęłam się budowaniem fundacji, teatrów” – stwierdziła. Teraz jednak nie można stać z boku, bo dla Jandy najważniejsze są „prawda i zgoda ze sobą”.

bt

Źródło: TOK FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
JacquesInna GrażynaGrażynaBartJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miranda
Miranda

Poznałam Panią Krystynę Jandę osobiście choć krótko . To wystarczyło, aby poczuć ,że wyznajemy te same wartości. To było jeszcze przed „dobrą zmianą”. Teraz wiem ,że nastał czas , w którym należy te wartości bronić przed wandalami demokracji. Należy to robić głośno mimo , że z kłamstwem i chamstwem nie jest łatwo walczyć. Też jestem zdania ,że po 1989 r nie było łatwo, ale w wolnym kraju pokonywać trudności jest lżej. Teraz przychodzi to robić wobec ludzi bez żadnych zasad przyzwoitości , którzy 8 milionom Polaków zrobili wodę z mózgu w imię pieniądza i wątpliwej godności. Co to za godność… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata

Za komuny budowa o wszystko,szkoły filmowe też,nie było stricte titalitaryzmu,władza ceniła wiedzę i sztukę,nie tłamsiła jej /z małymi wyjatkami/,tu P.Janda mija się z prawdą,czegos takiego jak jest teraz nie było.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Pani Janda wyraziła się nieprecyzyjnie – obecna władza cofnęła polską kinematografię do czasów stalinizmu. Mające monopol na produkcję i dystrybucję filmów, podległe bezpośrednio Ministerstwu Kultury Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski” utworzono tuż po „wyzwoleniu” Polski. A w 1952 roku powstał Centralny Urząd Kinematografii. Odtąd filmy stały się jedynie narzędziem propagandowym, a jedynym dopuszczalnym kierunkiem stał się socrealizm. Polskich twórców odcięto od wpływu kinematografii zachodnich, a obowiązującym wzorcem stały się produkcje Mosfilmu. A zespoły filmowe powstały na fali odwilży lat 1955-56 i przeżyły PRL. Zdewastował je dopiero PiS.
P.S. Kiedy oficjalne ogłoszenie przez ministra Glińskiego manifestu PiSrealizmu w sztuce?

Małgorzata
Małgorzata

Uważam ten cudzysłów za niefortunny,dlaczego? Chyba wiadomo

Bart
Bart

Niestety, trudno się panią Jandą nie zgodzić. Żyjemy w strasznych czasach.

Grażyna
Grażyna

p.janda tu niechodzi o kwiecistą mowe, Ja popieram Pana Piotrowicza że sędziowie to złodzieje. to co p. mówi to dotyczy dokładnie was czyli – sędziów , reżyserów, aktorów i tej całej elity, Na najwyższe stopnie władzy dostali się ludzie, którzy są brutalnymi kłamcami i to zydostwo decyduje o naszym życiu, maciciele, krętacze, matacze, i teraz ekspansja żydów nasilona jakiego świat nie widział. oni chcą zawładnąć POLSKIE SĄDOWNICTWO, o to im tylko chodzi, bo wtedy mają wszystko zgodnie z ich prawem. Reforma sądownictwa musi być dokładnie zrobiona i dokończona przez Zbigniewa Ziobre. koniec kropka. A ci sędzowie co tak morde drą,… Czytaj więcej »

Inna Grażyna
Inna Grażyna

Pani Grażyno Pani nie jest w stanie zrozumieć co to wolność. Proponuję się trochę zastanowić co pani zrobiła dla kraju i słuchać mądrzejszych. Więcej pokory.

Jacques
Jacques

A co to jest „wolność” tez jestem ciekawy

Miranda
Miranda

zaiste Grażyna to Krystyna Pawłowicz +