Na „świadczeniu postojowym” zarobił nielegalnie ponad 1 mln zł. To początek afery

Na "świadczeniu postojowym" zarobił nielegalnie ponad 1 mln zł. To początek afery

Każdy sposób dobry, by wyciągnąć nieco kasy dla siebie. Szczególnie teraz, gdy koronawirus szaleje, a można skorzystać z tarcz antykryzysowych. ZUS wziął się właśnie ostro do roboty i sprawdza, czy przypadkiem przedsiębiorcy nie dopuścili się wyłudzeń świadczeń.

 

Pierwszy nieuczciwy przedsiębiorca już wpadł. Prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim potwierdza, że „Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi śledztwo dotyczące zachowań 30-letniego mężczyzny, lokalnego przedsiębiorcy, który na podstawie zawieranych umów zlecenia doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi przez ZUS”.

Mechanizm działania tego przedsiębiorcy wydaje się bardzo prosty. Na lokalnym forum zamieścił ofertę pracy dla studentów, fikcyjnie zatrudnił na zlecenie kilkaset osób i „złożył za wszystkie wnioski o wypłatę po 2080 zł świadczenia postojowego. Przepisy antykryzysowe pozwalały nawet na trzykrotną wypłatę tego wsparcia. Od każdego przelewu z ZUS na rzecz zleceniobiorców przedsiębiorca miał pobierać swój udział. Kwota bezprawnie uzyskanych świadczeń przekracza milion złotych”.

 

Postawiono mu zarzuty podrabiania dokumentów, w tym wniosków o świadczenie postojowe i za ten przekręt grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Paweł Żebrowski z centrali ZUS w Warszawie przyznaje, że „wnioski o postojowe to oświadczenia, które w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli”, jednak teraz nadszedł czas na solidną ich weryfikację, bo „nie możemy pozwolić na to, by przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię pozostali bez pomocy na skutek nieuczciwych praktyk stosowanych przez oszustów”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Mam nadzieję, że sporo takich cwaniaczków jak przedsiębiorca z Ostrowa Wielkopolskiego, zostanie wyłapanych. Oby …

Tamara Olszewska

Źródło: rp.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Darek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Darek

„Mam nadzieję, że sporo takich cwaniaczków jak przedsiębiorca z Ostrowa Wielkopolskiego, zostanie wyłapanych. Oby …”
A ja wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że to odosobniony przypadek.
Podsumowanie artykułu sugeruje, że wśród przedsiębiorców jest sporo takich cwaniaczków.