Dziennikarka składa skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

To był spisek!

Ewa Siedlecka, dziennikarka „Polityki”, brała udział w kontrmanifestacji smoleńskiej w 2017 roku.

Została wówczas zatrzymana, mimo że pokazała policji legitymację prasową. Wraz z grupą demonstrantów nie mogła opuścić podwórka i podobnie jak oni, nie mogła skorzystać z pomocy adwokatów, którym funkcjonariusze nie pozwolili na kontakt, przekonując, że … nikt przecież nie jest zatrzymany.

Kilka dni po tym wydarzeniu złożyła do sądu zażalenie, które zostało oddalone. Według sądu, dziennikarka nie została zatrzymana w rozumieniu kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, a działania policji były uprawnione, ponieważ uczestnicy demonstracji chcieli zablokować legalne zgromadzenie cykliczne.

Nie zgadza się z tym postanowieniem Adam Klepczyński, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: „Jak wynika z najnowszego orzecznictwa sądowego, stosowanie kordonów przez policję względem protestujących uznawane jest za zatrzymanie, jeśli protestujący nie mogą go opuścić. Jest to istotna informacja, zwłaszcza że podczas odbywających się w całym kraju organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet zgromadzeń, ich uczestnicy są otaczani kordonem przez policję i nie mogą go opuścić, zwłaszcza bez przeprowadzonego przez funkcjonariuszy policji legitymowania”.

Ewa Siedlecka nie zamierza odpuścić i zaskarżyła Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Siedlecka w skardze do Strasburga zarzuca polskim władzom naruszenie trzech artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: zakazu bezprawnego pozbawienia wolności, wolności wyrażania opinii i wolności zgromadzeń”.

Pozostaje nam już tylko czekać na zajęcie stanowiska w tej sprawie i liczyć, że z podobnej drogi skorzysta każdy, kogo sąd w Polsce Zjednoczonej Prawicy nie zamierza bronić.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło:onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
31 marca 2021 09:27

Brawo, brawissimo!

Bart
Bart
31 marca 2021 09:41

Rozumiem, że to orzeczeenie, że zatrzymanie przez milicję nie jest zatrzymaniem, wyemitował z siebie jakiś sędzia nominowany przez Neo-KRS, osobiście wskazany przez Ziobrę?

Marek
Marek
31 marca 2021 16:16

Polacy potrafią, wymyślili nowy stan „nie zatrzymany nie wolny”. Wspaniały postęp zarówno w dziedzinie prawa jak i fizyki.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
1 kwietnia 2021 03:20

Wspamiale.
***** *** I całą czarną zarazę.