Na własne życzenie w unijnych ambasadach nie będzie Polaków. To się nie mieści w głowie

Na własne życzenie w unijnych ambasadach nie będzie Polaków. To się nie mieści w głowie

To pierwszy raz, gdy państwo unijne nie przedstawiło swoich kandydatów do ambasad. MSZ uniemożliwiło wzięcie udziału w konkursie wszystkim polskim dyplomatom, który chcieli próbować swoich sił w procedurze naboru.

 

Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) co roku ogłaszają rekrutację do ambasad (delegatur) UE na świecie. Warunkiem udziału w konkursach jest otrzymanie rekomendacji MSZ państwa członkowskiego, którego jest się obywatelem. 14 września minął termin składania dokumentów do ESDZ.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdził, że „żadna z osób, które zgłosiły się do ESDZ nie otrzymała pozytywnej opinii kierownictwa MSZ„. Bliższych szczegółów brak. Potocznie mówi się, że kandydatów utrącono, bo „nie byli swoi”.

 

Taki przypadek zdarzył się po raz pierwszy w historii unijnej dyplomacji. Zwykle jest odwrotnie, wszyscy się biją o te stanowiska. „Pamiętam, jak PiS krytykował niską skuteczność w uzyskiwaniu stanowisk dla Polaków” – mówił w TOK FM Witold Jurasz, który sprawę ujawnił.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Teraz jednak rządząca partia odmówiła rekomendacji wszystkim kandydatom niezależnym, a swoich nie znalazła. Nie świadczy to najlepiej ani o możliwościach kadrowych PiS-u, ani o polityce zagranicznej rządu. Jak skomentował sprawę jeden z Internautów, MSZ zachował się jak pies ogrodnika, co to „sam nie zje i drugiemu nie da”.

/ep/

Źrodło: onet.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
bulka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bulka
bulka

Pani Redaktor (KL?) w tok fm trafnie zdiagnozowala: to nie byla krotka lawka, to taboret …