Na wniosek Morawieckiego TK ma zbadać podstawy prawne uchwały Sądu Najwyższego

Premier nakazał Trybunałowi sprawdzić zgodność konwencji stambulskiej z Konstytucją

„Te uchwały zmierzają do podważenia podstawowych zasad ustrojowych państwa, więc premier zwróci się do TK o rozstrzygnięcie w tej sprawie. Sąd Najwyższy nie ma kompetencji, by tworzyć przepisy prawa – to kompetencja Sejmu. Nie ma też kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw – to prerogatywa Trybunału. Sąd Najwyższy nie ma też kompetencji, by decydować, kto jest sędzią – robi to prezydent” – oświadczył podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

 

Jednocześnie oznajmił, że premier Mateusz Morawiecki składa wniosek do TK, by w trybie przyspieszonym zbadał „czy przepisy, które zastosował wczoraj SN mogą być stosowane w tego typu sytuacjach”. Dodał, że wniosek ma na celu wyjaśnienie „wątpliwości prawnych” w związku z czwartkowym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Mueller zwrócił uwagę, że uchwała SN została wydana pomimo zabezpieczenie ze strony TK dotyczącym rzekomego sporu między Sejmem, a Sądem Najwyższym.

 

W czwartek Sąd Najwyższy orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej wszystkie orzeczenia są wadliwe. Orzeczenia innych sądów obsadzonych z pomocą nowej KRS są ważne, ale przyszłe będzie można kwestionować.

Jak wcześniej pisaliśmy politycy PiS próbowali powstrzymać to orzeczenie: dzień wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do TK w sprawie rzekomego sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem. TK szybko wydał postanowienie zabezpieczające, które miało zawiesić procedowanie w SN.

Grono 60 profesorów i sędziów Sądu Najwyższego nie przestraszyło się PiSowskiego pohukiwania.

/j/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tom&JarysmętekdarooObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

A czy Julcia rozumie co to są podstawy prawne?

smętek
smętek

Zarówno Wolfgangowa jak i Pinokio nie mają pojęcia co to za twory te podstawy prawne.

daroo
daroo

Skoro uchwala jest nie wiążąca to z jakiej „paki” Pinokio wysyła ją do pseudo-TK? dla kolegi pytam

smętek
smętek

Trzeba pokazać wiernym wyznawcom, że władz to pisuary i nikt nie ma prawa mówić rzeczy niezgodnych z wytyczoną linią partii.

Tom&Jary
Tom&Jary

Czyli KaKaO od dr. Jakiego dla osób zarażonych wirusem koronapisuaru.