Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia sieć Żabka opracowuje model rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Prof. Flisiak: „Ministerstwo Zdrowia nie konsultowało się w czasie pandemii z Polskim Towarzystwem Epidemiologów”

Profesor Robert Flisiak udzielił Dorocie Wysockiej-Schnepf z „Gazety Wyborczej” arcyciekawego wywiadu. Naukowiec nie zostawił w nim suchej nitki na ostatnich poczynaniach PiS-owskiego rządu ws. walki z koronawirusem (COVID-19).

Rozmowa z wybitnym badaczem rozpoczęła się od zapytania go o opinię dotyczącą pomysłu władz, które poleciły sieci Żabka opracowanie modelu rozprzestrzeniania się wirusa. Oryginalny pomysł wywołał liczne żarty internautów.

 

Nie wiem, czy to ma sens, ponieważ nie wiem, kogo zatrudnia Żabka. Gdybyśmy znali kwalifikacje ekspertów zatrudnionych przez Żabkę, być może to by nas nie śmieszyło. Ale z drugiej strony przecież w Polsce jest chyba wystarczająco dużo instytucji, placówek badawczych i naukowych, które posiadają fachowców będących w stanie ocenić sytuację na podstawie wiedzy epidemiologicznej czy matematycznej” – ocenił naukowiec.

Profesor Flisiak podkreślił, że trudno jest w tym momencie ocenić, w którym momencie walki z COVID-19 jesteśmy, bo wykonuje się zbyt małą liczbę badań.

Nie jesteśmy w stanie ocenić miejsca, w którym jesteśmy, jeżeli nie wykonujemy znaczącej części diagnostyki, która powinna być przeprowadzona, aby wykryć większość zakażeń, bo wykrycie wszystkich jest nierealne” – dodał.

Tylko i wyłącznie testy genetyczne dają możliwość uzyskania prawdziwego obrazu i wychwycenia osób, które faktycznie są zakażone i powinny być poddane izolacji, niedopuszczone do pracy. Wykorzystanie metod tanich, które nie są zwalidowane w Polsce, powoduje jeszcze bardzo duże ryzyko wyników w ogóle fałszywie dodatnich i jako dodatnie będą zinterpretowane osoby, które nigdy nie miały kontaktu z wirusem” – powiedział w dalszej części rozmowy.

 

Zdaniem naukowca blamażem władz jest też decyzja o otwarciu przedszkoli, która podyktowana jest raczej względami czysto ekonomicznymi.

Wiąże się to z większym ryzykiem niż otwarcie uczelni czy szkół średnich. W związku z tym niezbyt rozumiem, dlaczego akurat ten element uruchomiono jako pierwszy. Jest wiele innych aktywności, zwłaszcza regionalnych, które można byłoby w tej chwili rozluźnić” – zauważył.

Profesor Flisiak ostrzegł też przed zbyt pochopnymi decyzjami o wyjeździe na wakacje jeszcze w lecie bieżącego roku.

Na pewno wyjazdy za granicę są w tej chwili związane z dużym ryzykiem, i to nawet nie zachorowania, po prostu nie wiemy, jakie będą warunki powrotu. Czy np. po powrocie z wakacji nie będziemy skazani na 14-dniową kwarantannę. Może się okazać, że po przejściowej poprawie sytuacji epidemiologicznej nagle trzeba będzie przywrócić coś, co już cofnięto. Czyli np. w czerwcu, lipcu zostaną cofnięte kwarantanny dla powracających, a stanie się coś, co spowoduje konieczność przywrócenia tych obostrzeń” – krytycznie ocenił.

Największe zdziwienie jednak wywołuje stwierdzenie badacza dotyczące wyborów. Jego zdaniem mogą się one odbyć i to nawet w sposób tradycyjny (!), lecz tylko na tych terenach, które są już bezpieczne i z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jacBartZwinkaPolka gorszego sortuJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Czy może dziwić, że sieci Żabka zlecono ekspertyzy? Przecież duże udziały, o ile nie nawet połowę, ma w sieci Rydzyk!!!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Natychmiast przyszło mi do głowy to samo wyjaśnienie.

Zwinka
Zwinka

Bo pod Żabką przysiadł Rydzyk. Taka ciekawostka przyrodnicza.

Bart
Bart

Pod kompetentnymi inaczej rządami pana-ikony-walki-z-wirusem (na codzień wspierającego żonę i brata w defraudowaniu środków państwowych) ta epidemia nigdy nie zniknie.

jac
jac

Kiedy już zostanie w Polsce Żabka i Biedronka, wtedy zobaczymy na co je stać. A Polki i Polacy nadal – jak takie barany….