Nagła (nie)sława Tomaldo Banjo. Oskarżył Niedźwieckiego i zniknął

Nagła (nie)sława Tomaldo Banjo. Oskarżył Niedźwieckiego i zniknął

Akcja byłego muzyka zespołu Antyquariat, który wysunął niepotwierdzone oskarżenia pod adresem Marka Niedźwieckiego, następnie zaś zmienił zdanie, pousuwał posty i przeprosił, budzi żywe zainteresowanie Internetu. Jednak nie tyle ze względu na jego osobę, co budzący zdumienie poziom manipulacji wokół dziennikarza muzycznego – legendy radiowej Trójki.  Można rzec, kolejny wystrzał po weekendowych wydarzeniach.

 

Przypomnijmy: tak nadgorliwego działania niższych szczebli władzy dawno nie widziano – choć pod rządami PiS zdarzyło się już wiele. Oto w jeden tylko, ostatni weekend dyrektorstwo stacji wycięło utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” z notowania Listy Przebojów, później opublikowało kuriozalne tłumaczenie (potęgując wrażenie, że listę zwyczajnie ocenzurowano), a na koniec nie zdołało zapobiec utracie sporej części zespołu „Trójki”.

Pożegnał się z nią Marek Niedźwiecki i Marcin Kydryński, a liczni muzycy – jak Dawid Podsiadło i Organek – zainicjowali bojkot stacji. Także ważna na rynku muzycznym wytwórnia zerwała z nią współpracę. W efekcie słuchacze radia nie posłuchają już utworów takich artystów, jak m.in. Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Organek, Sorry Boys, Lao Che czy Artur Andrus.

 

Niejaki Tomaldo Banjo podjął wówczas akcję zniesławiającą, oskarżając Niedźwieckiego o łapówki za miejsca na liście przebojów Trójki, uderzając przy okazji w całą stację. Żadnych dowodów na to nie podał – opisał natomiast rzekome koszty sławy. „Marek Niedźwiecki – którego audycje także lubiłem – brał w latach 90-tych 20 tys. zł za 3. miejsce na liście przebojów Trójki. O taką propozycję się otarł w latach 80. zespół Jeep, Cytrus, w latach 2000-nych Antyquariat. I to możemy udowodnić. Wszyscy muzycy w Polsce to wiedzą i do tej pory nikt z tym nie zrobił porządku. O nim mogę napisać, bo wiem z PIERWSZEJ RĘKI. Nic nie jest w stanie mi zrobić, nawet przed sądem, bo mu wyciągnę kolegów z innych kapel, które zapłaciły lub, jak my, nie zapłaciły. Takich redaktorów było FULL w Polsce” – napisał w usuniętym już poście.

 

Trudno powiedzieć, co właściwie było celem muzyka Banjo. Z oskarżenia Niedźwieckiego bowiem wycofał się niemal natychmiast, usuwając post. – „Nikogo nie chciałem atakować” – stwierdził w rozmowie z portalem NaTemat. Miał to być jego „prywatny wpis” – zaledwie „szkic artykułu o sytuacji w show biznesie w latach 90.”.

„Widocznie ktoś z moich znajomych udostępnił go na swoim profilu i dlatego to się wydostało” – powiedział. Trzymając się tej wersji, dodał kolejny wpis, w którym przeprosił za to, co napisał, ale jednocześnie zachęcił do wypowiedzi innych artystów. Jak czytamy w portalu, zrobiła to już Doda, oskarżając zbiorczo stacje radiowe o hipokryzję i branie łapówek. Tymczasem Tomaldo Banjo, po wywołaniu burzy, z Internetu po prostu znikł – usunął cały profil.

„Nie mam już siły, to się gorzej rozprzestrzenia jak ten wirus. Gdybym wiedział, że to się tak rozprzestrzeni, to bym czas cofnął. Nie chcę atakować Marka Niedźwieckiego. Wycofuję się ze wszelkich oskarżeń pod jego adresem” – podkreślał w rozmowie z portalem NaTemat. Zaznaczył, że „może jedna czwarta tego, co napisałem, pojawiła się w TVP Info”.

Przeprosiny nie zdały się na wiele, gdyż TVP i Polskie Radio zdążyły już zrobić propagandowy użytek z jego słów. „Były muzyk twierdzi, że Niedźwiecki brał pieniądze za miejsca na liście przebojów” –  poinformował portal TVP Info. Teraz Tomaldo Banjo wprawdzie zniknął, usunął także utwory zespołu Antyquariat z YT, ale Internet nadal sprawdza, kto to jest. Awansował wyraźnie w wyszukiwarce Google’a, gdzie wyprzedził nawet Zenka, choć w sieci do dziś praktycznie nie istniał. Twitter huczy, ruszyły memy, możliwe więc, że akcji muzyka długo nie zapomnimy.

mpm

Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KKEK-24daroo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
daroo
daroo

Tiaaaa ten tomaldo czy jak mu tam ,wyszedł z założenia że jak się rzuci odpowiednio dużo goowna to coś się zawsze przyklei ,ot taki mały trick żeby zaistnieć w przestrzeni publicznej

K-24
K-24

HEH, to jest normalny tryb oskarżeń. Najpierw znajduje się ofiarę (Grodzki, Niedźwiecki) z najgorszym z możliwych oskarżeń wobec nich. Potem to już leci jak na kolejce wysokogórskiej: ludzie coś tam sobie przypominają, czegoś nie wiedzą, nie lubią pizzy z pieczarkami….To jest bolszewizm w czystej postaci! Lech Kaczyński musi się w grobie przewracać na ten komunizm po Jego śmieci. panujący za Prawa i Sprawiedliwości. Zapewne wstydziłby się takiej nazwy dla przewodniej partii Narodu Polskiego

KKE
KKE

Czy nikomu nieznany (z winy Marka Niedźwieckiego przed 20 laty, co złamał mu wszelkie ścieżki kariery przez niewpuszczenie na Listę, bo zapłacił za mało i podwyższał stawki [20 tys. zł. przed denominacją w 1995 r., czy już po, jaka wtedy była inflacja?] – a w zmowie układu szarej sieci pseudo-elit, tu muzycznych, inne radia też go nie chciały, co innego Kazika, płacił każdemu) „Tomaldo Banjo”, to pseudonim Tomasza Kowalczewskiego, nie zrealizował się muzycznie i zazdrości?