Gen. Gielerak: Najwyższa pora budować tymczasowe szpitale

Najwyższa pora budować tymczasowe szpitale

Według gen. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, obecny stan zakażeń wskazuje na to, że to najwyższy czas na budowanie w halach czy magazynach szpitali tymczasowych dla pacjentów z Covid-19.

 

Generał na początku pandemii uczestniczył w misji medycznej w Lombardii. Swoje doświadczenia opisał w raporcie, który przez rządzących nigdy nie został wzięty pod uwagę. Sytuacja w Polsce zmierza do potężnego kryzysu – dodał. Szpital tymczasowy „to sprawdzony sposób udzielania świadczeń medycznych w dobie masowych zachorowań. Stanowi doskonałe wsparcie systemu ochrony zdrowia w zakresie intensywnej terapii, jednocześnie gwarantuje efektywne wykorzystanie trudno dostępnych fachowych zasobów kadrowych. Takie szpitale są też bezpieczne pod względem epidemicznym” – podkreślił.

Najlepiej na tymczasowe szpitale dla pacjentów w najcięższym stanie nadają się hale magazynowe i sportowe. Ewentualnie można rozbudować istniejące już szpitale przybudówkami z kontenerów. W swoim raporcie ostrzega przez chaosem, jaki spowoduje niekontrolowany wybuch zakażeń: „pacjenci, którzy nie otrzymają pomocy – nie dodzwonią się do lekarza czy nie będą mogli uzyskać testu – zaczną masowo przychodzić do izb przyjęć najbliższych szpitali, a wtedy zakażenia rozszerzą się na lekarzy, pielęgniarki i ratowników”.

 

Ministerstwo przekazało, że zajętych jest ponad 6 tysięcy łóżek Covid-19 i niemal pół tysiąca respiratorów. Ponieważ choroba rozwija się w ciągu dwóch tygodni, należy spodziewać się, że rekordowa fala dopiero nastąpi. „Dlatego – podsumował swój raport generał – na wydarzenia należy reagować z wyprzedzeniem”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Dzisiejszym wynikiem 8099 nowych przypadków koronawirusa przeskoczyliśmy już rekord Włoch. W mediach społecznościowych krążą wpisy osób chorych, które umierają w domu, bo nie udało im się dodzwonić do żadnego z ośrodków stworzonych w celu niesienia pomocy.  A rząd zamiast budować tymczasowe szpitale, zwiększa ilość nagród i… flag państwowych.

/ep/

Źrodło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rafapon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafapon
Rafapon

Przecież w Polsce istnieje cała masa żle wykorzystywanych budowli, które w dodatku są ogrzewane. A zbliża się zima.
Tak, tak. Mam na myśli niesamowitą liczbę kościołów. Co na to katabasy? Przecież co raz pieprzą o miłości bliźniego.