Narodowa fundacja-widmo

Opozycja domaga się likwidacji PFN i składa zawiadomienie do prokuratury ws. jej wydatków

Dokładnie osiem miesięcy temu szefowa PiS-owskiego rządu powołała Polską Fundację Narodową, która miała budować za granicą markę o nazwie „Polska”. Szydło mówiła wówczas, że fundacja będzie łączyła w sobie skuteczność działania, siłę promowania Polski i społeczną odpowiedzialność biznesu. Na swoją działalność fundacja otrzymała spore środki finansowe – 100 mln zł. Złożyły się tę kwotę spółki skarbu państwa, których prezesi podpisali list intencyjny.

W tej sytuacji wydawać by się mogło, że działalność winna ruszyć z kopyta. Tymczasem… kasa jest, działań nie ma i budowa marki utknęła, zanim wystartowała. Jak sprawdzili reporterzy Radia Zet poza przelaniem niemałej kasy, w Fundacji nic się nie wydarzyło. Oczywiście, poza powołaniem odpowiednich osób. – „One, z tego co wiem, już w określonym zakresie funkcjonują” – powiedział zdawkowo rzecznik rządu Rafał Bochenek. Doradził, by zapytać u źródła. Reporterzy TVN spróbowali, choć nie było łatwo. Fundacja nie ma strony internetowej, numeru telefonu, a i siedziba też jest prawie tajna. Od niedawna Fundacja ma skrzynkę mailową – i to właśnie tą drogą udało się nawiązać kontakt.

Polska Fundacja Narodowa utrzymuje, że „dokłada wszelkich starań, aby stworzyć warunki organizacyjne, prawne i proceduralne, które pozwolą na rzetelne wydawanie powierzonych jej środków”. Te z kolei spoczywają nietknięte na koncie. Nikt ich nie wydaje, a zarząd pracuje za darmo i jakby cichcem. Na czele PFN stoją ludzie ściśle związani z PiS. Prezesem jest Cezary Jurkiewicz – warszawski radny PiS. We władzach jest także Paweł Kozyra, były rzecznik ministerstwa skarbu.

Teoretycznie wszystko jest zgodne z prawem. Nie sposób się przyczepić, bo fundacja to byt niezależny – tylko pieniądze wciąż państwowe, czyli z naszych podatków. Z drugiej strony, trochę przypomina to pralnię – jak sugeruje Grzegorz Makowski z Fundacja im. Stefana Batorego. – „Jak nie można łożyć bezpośrednio pieniędzy państwowych, to się łoży przez spółki od państwa zależne”. Makowski dodaje, że „wiele lat temu to PiS walczyło o to, by ograniczyć liczbę i działania fundacji Skarbu Państwa. Uwagi do ich funkcjonowania miała Najwyższa Izba Kontroli”.
(Źródło: TVN 24)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Anna E.smętekantymoherbartHiszpan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sławomir
Sławomir

Dojenie cudzej kasy to bolszewia ma opanowane doskonale.

bart
bart

na działanie tej wydmuszki złożyliśmy się wszyscy – srednio po 3 zł od osoby w postaci rachunków za gaz, paliwo czy prąd. I oczywiście wszyscy wierzymy, że pisowska stonka, którą tę fundację obsiadła, pracuje za darmo

Hiszpan
Hiszpan

Pani Premier jest najlepszą reklamą PISPolski na Świecie. Innej nam nie trzeba. W chwilach zwątpienia możemy liczyć na min spraw zagranicznych…. i ew Korwina-Mikke, jak się przebudzi.

antymoher
antymoher

pielęgniarki w Polsce harują za 2000 brutto,ale kasa idzie na tworzone sztuczne twory pis-u wspierajace ich samych.TO ZŁODZIEJSKA MAFIA!GDZIE WASZA DUMA NARODOWA?ZŁODZIEJE.

smętek
smętek

Był Telegraf, Srebrna, PC. Teraz mamy nowocześnie – fundacja wyciągania pieniędzy z kieszeni współplemieńców.

Anna E.
Anna E.

To o Kaczyńskim?