Narodowiec z ONR-u został p.o. naczelnika oddziału IPN w Opolu

Narodowiec z ONR-u został p.o. naczelnika oddziału IPN w Opolu

Tomasz Greniuch, wieloletni szef Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie, został powołany do pełnienia obowiązków naczelnika delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. – „Na takim stanowisku nie może zasiadać ktoś zaangażowany ideowo. Szczególnie jeśli mówimy o Opolszczyźnie, która jest bardzo skomplikowanym historycznie terenem, gdzie żyje do dziś wiele mniejszości narodowych. Tu szefem IPN powinien być ktoś wyczulony na te problemy, a nie nacjonalista i to skrajny” – powiedział jeden z rozmówców onet.pl.

 

Nominacja Greniucha budzi wiele kontrowersji. – „Jest radykałem, założycielem i wieloletnim szefem Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie. To budzi nasze oburzenie. Poza tym pracuje w IPN od zaledwie roku” – stwierdził inny rozmówca portalu.

Greniuch z Ruchem Narodowym związany jest od 1999 r. Organizował m.in. manifestację, które miała uczcić antysemitę Adama Doboszyńskiego, który ze swoimi bojówkami w 1936 r. splądrował kilka żydowskich sklepów oraz próbował podpalić synagogę w Myślenicach. Greniuch w 2012 r. jako szef ONR na Opolszczyźnie bagatelizował zachowanie kilku członków Obozu, którzy na Górze św. Anny „heilowali” podczas obchodów rocznicowych III powstania śląskiego i zostali za to skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Greniuch jest także autorem książki pt. „Droga nacjonalisty”.

 

Zdaniem pracowników IPN, skrajne poglądy Greniucha utrudniają pracę profesjonalnego i obiektywnego historyka. – „Pan Greniuch to człowiek bez urzędniczego doświadczenia. To po prostu nadanie polityczne. Ktoś tak skrajny nie powinien być nagradzany tak odpowiedzialnymi funkcjami. Nigdy nie pełnił żadnych funkcji kierowniczych, a i jego kompetencje naukowe są wątpliwe. Można by powiedzieć, że to historyk jednego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Chodzi o oddział „Bartek” pod dowództwem Henryka Flame, którego poczynań obiektywnie nie można uznać za czarno-białe” – twierdzą.

„Pojawianie się takich ludzi pokazuje, jak przesuwa się dyskurs polityczny w naszym kraju. Skrajni prawicowcy kiedyś byli na marginesie, a dziś stają się elementami promocji skrajnej wizji świata. To nie jest pierwsza taka osoba w IPN” – powiedział w rozmowie z onet.pl dr Przemysław Witkowski, publicysta specjalizujący się w polskich ruchach nacjonalistycznych. Wymienił m.in. Mariusza Bechtę, który pracuje w centrali IPN. – „Organizował koncerty nacjonalistycznego zespołu Konkwista 88 i razem ze swoim bratem był założycielem Narodowej Sceny Rockowej. Obaj w latach 90. współpracowali z czasopismem Antoniego Macierewicza „Głos”. W gazetce N.S.R. ukazywały się teksty typu „Do zwycięstwa poprowadzi nas znak swastyki na sztandarze” – stwierdził Witkowski.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BartMarianWolnościowiecWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Obejrzałem sobie dorobek p. Greniucha w katalogu BN. Faktycznie, niewiele więcej poza NSZ i owym „Bartkiem”. Jak na naukowca, który miałby kierować opolskim IPN – cieniutkie to dossier. Ale na właściwy temat, jak widać.

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Oni ten IPN stworzyli chyba tylko po to aby narodowcy mieli robotę.

Marian
Marian

Nominacja dr Greniucha budzi wiele kontrowersji w środowisku starych Komuchów którym nie po nosie,że młody ambitny,sumienny i rzetelny człowiek zajął posadę na ktorej widzieli by siebie. Z krytyką należy się liczyć jesli ma konkretne podstawy tutaj niestety widzę ogromną stronniczość autora ,chęć pokazania dr Greniucha w złym świetle jest bardzo wielka,niepotrzebnie to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu proszę nie sugerować się czasem jaki dr Greniuch w IPN spędził zanim awansował raczej skupić powinni się Państwo ma dokonaniach jakie przez ten czas udało się osiągnąć. Praca,praca i jeszcze raz ciężka i odpowiedzialna praca to cechuje dr Greniucha. Niestety jak świat długi… Czytaj więcej »

Bart
Bart

Ktoś zaskoczony?