Narodowy Instytut Dawania Kasy Swoim

Narodowy Instytut Dawania Kasy Swoim

PiS uwielbia kontrolować wszelkie przejawy aktywności publicznej Polaków. Szczególnie chętnie dobiera się do kurków z kasą. Narodowy Instytut Wolności powstał z inicjatywy PiS w 2017. Głównym zadaniem NIW jest finansowe wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, a także działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Obszar wyjątkowy, wymagający szczególnej bezstronności, delikatności i obiektywizmu. Jak wygląda smutna rzeczywistość oceniła Gazeta Wyborcza.

 

Wynik dziennikarskiego audytu był łatwy do przewidzenia. W ścisłej czołówce znalazły się głównie fundacje i stowarzyszenia związane lub sympatyzujące z PiS.

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza otrzyma 198 tys. zł na „Media Narodowe – obywatelski portal lokalny”. Zapewne będą kontynuować swoją antyunijną, wymierzoną przeciwko mniejszościom działalność. Bąkiewicz znalazł się również na pierwszym miejscu tzw. listy rezerwowej. Dzięki temu ma duże szanse na kolejną wypłatę 499 tys. zł.

Fundacja Polska Wielki Projekt zyskała sławę dzięki Annie Bieleckiej, organizatorce „saloniku Bieleckiej”, nieformalnego ośrodka decyzyjnego PiS-u, odwiedzanego regularnie przez Jarosława Kaczyńskiego. W radzie fundacji Bieleckiej zasiadają m.in. minister Piotr Gliński, europosłowie Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Przyłębski (tak, tak! mąż TEJ Przyłębskiej), Bronisław Wildstein i urzędnicy prezydenccy – Zybertowicz i Szczerski. Od 2011 r. Polska Wielki Projekt organizuje kongres, na którym przyznaje Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Fundatorem nagrody w wysokości 100 tys. zł jest PKO BP. „Te pieniądze im się po prostu należały”.

 

Pieniądze dostała Fundacja Sanctus Paulus założona przez Piotra Florka bezwarunkowo popierającego PiS.

Kolejnego beneficjenta dotacji z NIW – Fundację Edukacja dla Wartości – założyli działacze Ordo Iuris z Tymoteuszem Zychem i Jerzym Kwaśniewskim na czele. Ich związki z ekipą rządzącą są oczywiste.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Poprzednie budżety NIW dzielono według identycznego arbitralnego schematu: najpierw nasi, a jeśli coś zostanie – reszta. Niesprawiedliwie dzielono również fundusze europejskie. Wiara, że coś się w tej kwestii zmieni jest jednak zadziwiająco niezmienna. Kolejna jej odsłona, dotycząca Europejskiego Funduszu Odbudowy, rozgrywa się na naszych oczach.

Krzysztof Hoffmann

 

Źródło: wyborcza.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
4 maja 2021 12:55

A jakim prawem pisowskie szumowiny rozdaja nasze pieniadze?

dddddddd
dddddddd
5 maja 2021 18:16
Reply to  Agnieszka

takim ze ich wybraliscie