Następny pomnik ku czci – tym razem Gosiewskiego

Radni PiS postawili na swoim – w Kielcach będzie pomnik Gosiewskiego

Wydaje się, że stawianie pomników staje się jednym ze sztandarowych działań obecnej władzy. Tym razem członkowie komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w Radzie Miasta Kielc zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za wzniesieniem pomnika Przemysława Gosiewskiego.

Według radnych, dzięki byłemu wicepremierowi PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej, „udało się w 2007 r. wpisać województwo świętokrzyskie do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej”. Fakt, że tak naprawdę o wpisaniu województwa do wyżej wspomnianego programu nie decydował Gosiewski, ale wskaźnik PKB na mieszkańca i że decyzja o przyznaniu dodatkowych kwot z unijnych funduszy zapadła w 2005 roku, wydaje się nie mieć najmniejszego znaczenia dla radnych.

Pomnik Gosiewskiego ma stanąć w centrum Kielc, obok „Przystanku Historii” Instytutu Pamięci Narodowej. Odlana z brązu sylwetka byłego wicepremiera ma stać za mównicą.

Ostateczna decyzja o postawieniu pomnika ma zapaść podczas najbliższej sesji Rady Miasta, ale sprawa wydaje się być już przesądzona, bo budowie monumentu sprzeciwiła się tylko radna PO Agata Wojda. – „Moim zdaniem Przemysław Gosiewski został już wystarczająco upamiętniony w Kielcach. Ma tablicę na katedrze, jego nazwiskiem została nazwana jedna z głównych arterii w mieście, a teraz kolejna próba, najmniej sensowna” – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Wojda.

wb

Źródła: radiozet.pl; kielce.wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AgaAnnaPolka gorszego sortuMariaWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pa-ko
pa-ko

To może jeszcze zmienić nazwę Włoszczowa na Gosiewo.

Ryszard
Ryszard

A tak żeby pogodzić zwolenników nowego ze starym – Gośczowa?

Krystyna
Krystyna

Niech lepiej wdowy, ktore pięknie wyciagają pieniadze od państwa oddadzą do kasy państwowej za niepotrzebny peron we Włoszczowej.

Ryszard
Ryszard

Polska Wschodnia. A wydawało się, że Kielce leżą bardziej na zachód (20,37 st. dł. geogr.) niż Warszawa (21.02 st.). Ale położenie położeniem, a wschodnia mentalność wschodnią mentalnością.

Waldemar
Waldemar

Jako miłośnikowi sztuk pięknych jest mi szczególnie przykro. Jesli pomniki Lecha Kaczyńskiego były tak straszliwymi knotami jak ten pozłacany w Radomiu czy Białej Podlaskiej, to cóż mówić o pisowcach z drugiej linii jak Gosiewski! Za tę robotę biorą się niestety chałturnicy, którzy mają problem z samym odwzorowaniem postaci jak autor płaskorzeźby prze warszawskim Ratuszem, która stała się obiektem quizu, kogo w końcu przedstawia. A cóż dopiero mówić o jakichkolwiek walorach artystycznych! Jak sądzę, za lat kilkanaście ten rozdział w dziejach polskiej rzeźby figuralnej historycy sztuki zwać będą „kicz postsmoleński”.

Maria
Maria

Tylko jeden pomniczek w Kielcach, a na sławetnym peronie we Włoszczowej już jest? Marnie wypada w stosunku do LK, którego pomników już jest 350

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Gołębie na pewno się ucieszą. Przybędzie im kolejny obiekt do…

Anna
Anna

To poważne wyzwanie artystyczne dla rzeźbiarza ! Ciekawe który się podejmie…

Aga
Aga

Jakby ten stwór podobny do pingwina z batmana miał jakaś cześć.