Nawacki mógł złamać prawo uniemożliwiając Juszczyszynowi wyjazd? Będzie doniesienie do prokuratury

Sędzia Maciej Nawacki może dostać trzy lata odsiadki za zniszczenie dokumentu, którym nie miał prawa rozporządzać

To, co spotkało sędziego Pawła Juszczyszyna jest najlepszym przykładem, w jakim kierunku idzie „reforma” wymiaru sprawiedliwości w wersji PiS.

 

Od dłuższego już czasu sędzia Juszczyszyn walczy o uzyskanie dostępu do list poparcia wybranych przez partię rządzącą, sędziów KRS. Sędzia poprosił o przesłanie owych list do Olsztyńskiego Sądu Okręgowego, za co dostał dyscyplinarkę, Ziobro przerwał jego delegację do SO, a jego przełożony, Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, zawiesił go na miesiąc w czynnościach służbowych.

Postanowił więc pojechać do Warszawy, by na miejscu przejrzeć te listy, ale Kancelaria Sejmu broni dostępu do nich jak tylko może. Poruszono odpowiednie sznurki i Juszczyszyn nie dostał zgody na wyjazd do Warszawy, a prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego odmówił sędziemu wystawienia delegacji.

 

Łódzka prawniczka prof. Anna Rakowska-Trela uważa, że Nawacki „odmawiając wydania polecenia służbowego wyjazdu do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi – mógł przekroczyć uprawnienia prezesa sądu, „czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. wyczerpującego znamiona z art. 231 k.k.” i dzisiaj składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa do olsztyńskiej Prokuratury Rejonowej.

Jak twierdzi Anna Rakowska-Trela, „przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych nie dają prezesowi sądu jakiejkolwiek kompetencji do wpływania – poprzez wykorzystanie swojego zwierzchnictwa służbowego – na tok prowadzonych przez poszczególnych sędziów spraw i na wydawane w ich toku orzeczenia, w tym na ich realizację”. Przypomina też, że w tym przypadku Nawacki staje się „sędzią we własnej sprawie”, bo jest jednym z tych, co do których są wątpliwości, czy miał wystarczająco dużo głosów poparcia, by kandydować do nowej KRS.

Czy prokuratura podejdzie do sprawy uczciwie i rzetelnie? Wszystko zależy od pana Ziobry, więc raczej nie miejmy złudzeń.

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

dzisiaj Nawacki poszedł na urlop podejrzewam, że to nie przypadek bo tym saym dał światło do podjęcia decyzji przez zastepcę, wie, że złamał prawo