Nawacki mógł złamać prawo uniemożliwiając Juszczyszynowi wyjazd? Będzie doniesienie do prokuratury

"Nawacki wykonał wyrok Izby Dyscyplinarnej, która wg. SN nie jest sądem i tłumaczy, że nie mógł złamać uchwały SN"

To, co spotkało sędziego Pawła Juszczyszyna jest najlepszym przykładem, w jakim kierunku idzie „reforma” wymiaru sprawiedliwości w wersji PiS.

 

Od dłuższego już czasu sędzia Juszczyszyn walczy o uzyskanie dostępu do list poparcia wybranych przez partię rządzącą, sędziów KRS. Sędzia poprosił o przesłanie owych list do Olsztyńskiego Sądu Okręgowego, za co dostał dyscyplinarkę, Ziobro przerwał jego delegację do SO, a jego przełożony, Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, zawiesił go na miesiąc w czynnościach służbowych.

Postanowił więc pojechać do Warszawy, by na miejscu przejrzeć te listy, ale Kancelaria Sejmu broni dostępu do nich jak tylko może. Poruszono odpowiednie sznurki i Juszczyszyn nie dostał zgody na wyjazd do Warszawy, a prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego odmówił sędziemu wystawienia delegacji.

 

Łódzka prawniczka prof. Anna Rakowska-Trela uważa, że Nawacki „odmawiając wydania polecenia służbowego wyjazdu do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi – mógł przekroczyć uprawnienia prezesa sądu, „czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. wyczerpującego znamiona z art. 231 k.k.” i dzisiaj składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa do olsztyńskiej Prokuratury Rejonowej.

Jak twierdzi Anna Rakowska-Trela, „przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych nie dają prezesowi sądu jakiejkolwiek kompetencji do wpływania – poprzez wykorzystanie swojego zwierzchnictwa służbowego – na tok prowadzonych przez poszczególnych sędziów spraw i na wydawane w ich toku orzeczenia, w tym na ich realizację”. Przypomina też, że w tym przypadku Nawacki staje się „sędzią we własnej sprawie”, bo jest jednym z tych, co do których są wątpliwości, czy miał wystarczająco dużo głosów poparcia, by kandydować do nowej KRS.

Czy prokuratura podejdzie do sprawy uczciwie i rzetelnie? Wszystko zależy od pana Ziobry, więc raczej nie miejmy złudzeń.

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

dzisiaj Nawacki poszedł na urlop podejrzewam, że to nie przypadek bo tym saym dał światło do podjęcia decyzji przez zastepcę, wie, że złamał prawo