Nazywanie Andrzeja Dudy notariuszem godzi w zawód notariusza

Duda podpisze jednak ustawę w sprawie wolnego 12 listopada

Krajowa Rada Notarialna skierowała we wtorek list otwarty do przedstawicieli polskiej sceny politycznej i mediów oraz zaapelowała o powstrzymanie się od nazywania prezydentów kraju notariuszami w negatywnym kontekście.

 

W ten sposób przeciwnicy polityczni podkreślali brak samodzielności głowy państwa oraz uzależnienie od partii rządzących i podpisywanie wszystkich ustaw uchwalonych przez parlament, bez podkreślania własnego stanowiska.

Godzi to zdaniem autorów listu w prestiż zawodu i dyskredytuje tę grupę zawodową.

 

Posługiwanie się tym określeniem jest krzywdzące zarówno dla samej instytucji notariatu, jak i polskich notariuszy oraz przyczynia się do budowania nieprawdziwego wizerunku osób wykonujących ten zawód” – pisze Krajowa Rada Notarialna.

Notariusz realizuje powierzone przez Państwo zadania publiczne nierozerwalnie związane z przymiotami bezstronności i zaufania publicznego. Przekazywanie lub chociażby sugerowanie opinii publicznej, że notariusz działa bezrefleksyjnie lub, co gorsze, w czyimkolwiek interesie i podpisuje dokumenty, kierując się interesem jednej ze stron, godzi nie tylko w nas i nasz zawód, ale także w prestiż państwa, które powołało notariuszy do pełnienia roli gwarantów bezpiecznego obrotu prawnego” –podkreślają autorzy listu.

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
WaldemargustawMaciek123454321HerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Czekam na podobne protesty ze strony Krajowej Rady Przydupasów i Producentów Długopisów, a także Stowarzyszenia Strażników i Miłośników Żyrandoli.

Maciek123454321
Maciek123454321

Notariusze też się oburzają, kiedy się porównuje do nich kukłę zwaną dudą. Długopisy też się mogą obrazić, ale szmaty już chyba się nie obrażą.

gustaw
gustaw

” Kto tu krzyczy Andrzej Dupa ? ” Trudno znaleźć dobre określenie na Dudę. ” Leśne Ruchadełko” podoba mi się najlepiej i oddaje atmosferę prezydentury A. Dudy.

Waldemar
Waldemar

Słuszny protest. Raczej nazwałbym go – obserwując ogromną satysfakcję na obliczu – miłośnikiem autografów, własnych oczywiście. Lubi się podpisywać przemyślnym zwijasem, oczywiście dobrym watermanem.. A co tam podłożą na biurko czy pulpit, to już nie jego dzieło.