NeoKRS zostanie wyrzucona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Byłby to pierwszy taki przypadek w historii ENCJ

NeoKRS zostanie wyrzucona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Byłby to pierwszy taki przypadek w historii ENCJ

Europejska Sieć Rad Sądownictwa rozważa usunięcie neoKRS ze swoich szeregów. List Keesa Sterka, szefa ENCJ do przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura opublikowało Stowarzyszenie Sędziów „Themis”.

 

W liście pojawiło się kilka pytań do władz neoKRS. ENCJ chce wiedzieć m.in., czy prawdą jest, że na listach poparcia członków KRS podpisało się 50 sędziów ściśle związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości, kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Steerk pyta także, czy prawdą jest, że członek KRS Maciej Nawacki „został powołany bez wymaganej prawem liczby 25 podpisów sędziów”.

ENCJ chce wiedzieć, czy neoKRS kiedykolwiek stanęła w obronie sędziów krytykujących pisowskie zmiany w sądownictwie, czy też popierała wdrażane wobec tych sędziów kroki dyscyplinarne.

 

NeoKRS ma czas na udzielenie odpowiedzi do 13 marca. – „Będziemy się poważnie zastanawiać nad każdym zadanym pytaniem. Gdyby nas wyrzucono z ENCJ, na pewno trudno byłoby to uznać za sukces” – powiedział w rozmowie z onet.pl przewodniczący neoKRS Leszek Mazur. Odgraża się, że być może neoKRS złoży wniosek… dotyczący opuszczenia ENCJ.

Przypomnijmy, że obecnie neoKRS została zawieszona w prawach członka ENCJ (podobnie jak Turcja) za łamanie zasad praworządności. Wyrzucenie polskiej Rady byłoby pierwszym takim przypadkiem w historii ENCJ. Według Onetu, byłby to „kolejny krok na drodze do wypadnięcia Polski z europejskiego obrotu prawnego, a to z kolei może doprowadzić do nieuznawania wyroków polskich sądów w UE”.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Adamsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Miejmy nadzieję, że dojdzie do tego. To zbiorowisko osób pozbawionych wszelkich zasad powinno wreszcie zrozumieć, gdzie jest ich miejsce.

Adam
Adam

Sędziowie o mentalności służebnej wobec PiS winni zostać osadzeni i ukarani