Nie będzie kary za wierszyk o Dudzie: „Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d…a”

Apelacja prokuratury odrzucona – nie będzie kary za wierszyk o Dudzie: "Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d…a"

Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył sprawę Pawła Jackowskiego, którego prokuratura oskarżyła o znieważenie Andrzeja Dudy. Jackowski podczas manifestacji trzymał transparent z wierszykiem własnego autorstwa: „Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d…a” (w oryginale ostatnie słowo nie było wykropkowane). O rozpoczęciu procesu w tej sprawie pisaliśmy w artykule „Stanął przed sądem za… wierszyk o Andrzeju Dudzie”.

„Niezależnie od tego, do którego słownika języka polskiego byśmy nie sięgnęli, słowem „d…a” określa się kogoś niezaradnego, ciamajdę, safandułę. Oskarżony użył wprawdzie określenia, które, obiektywnie rzecz biorąc, jest obraźliwe, ale biorąc pod uwagę całokształt okoliczności, brak jest dostatecznych podstaw, aby przyjąć, iż stopień społecznej szkodliwości czynu zarzucanego oskarżonemu jest większy niż znikomy” – powiedział, ogłaszając decyzję o umorzeniu sprawy, sędzia Dariusz Ścisłowski.

Zaznaczył, że poziom dyskursu politycznego, sporów politycznych w Polsce, „często sięga bruku”. – „Nie mówię tego po to, żeby usprawiedliwiać oskarżonego, ale aby wskazać, że mam wrażenie, że ta ryba psuje się od głowy” – stwierdził Ścisłowski. Przypomniał, że oskarżony wyjaśniał, że jego celem nie było znieważenie głowy państwa, a „wyrażenie krytyki wobec sposobu sprawowania urzędu przez prezydenta”.

Wyrok jest nieprawomocny.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrzej
Jędrzej
31 maja 2019 20:04

Brawo Sąd !

Jantar
Jantar
31 maja 2019 21:45

Wyrok nieprawomocny, czyli jeszcze prokuratura się odwoła, a pisowski sędzia skaże. I sędzia, który wydał wyrok uniewinniający, będzie mieć sprawę dyscyplinarną, żeby następne wyroki wydał zgodnie z życzeniem prokuratury Ziobry i władzy. A jak kolejny sędzia uniewinni to sprawa pójdzie do pisowskiej Izby Nadzwyczajnej, która w ciągu 20-u lat może zmienić każdy wyrok na życzenie prokuratora. Takie teraz mamy czasy.

Jerzy
Jerzy
3 czerwca 2019 10:18
Reply to  Jantar

I bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie przestali być bezkarni!

Lehoo
Lehoo
1 czerwca 2019 08:09

Należy odróżniać szacunek dla stanowiska prezydenta od szacunku dla pajaca, który to stanowisko piastuje.

Jabis
Jabis
1 czerwca 2019 16:13

I … już d. zostanie do końca żywota swego.

Marcin
Marcin
2 czerwca 2019 12:18

Dupek Udający Dobrego Agenta Partii Inwigilującej Społecznego

kamaka
kamaka
3 czerwca 2019 14:00

Z młodości pamiętam taki wierszyk: „Choć zdrożały kilowaty lecz w tym nie ma żadnej straty, Cyrankiewicz łysą pałą oświeci nam Polskę całą”, U mnie w szkole za przepisywanie i kolportowanie tego wierszyka wyleciał uczeń. A tu proszę umorzenie! Żyjemy w pięknym kraju!!!