Nie będzie mszy na rozpoczęcie Marszu Niepodległości – księża twierdzą, że narodowcy wprowadzili ich w błąd

„Dobrozmianowe kadry” – członek IPN określa w sieci innych naukowców mianem "podludzi i lewaków"

– „Pojawiła się inicjatywa zorganizowania dodatkowej Mszy świętej w rycie nadzwyczajnym w dniu 11 listopada br. Msza została wstępnie zarezerwowana. Nie byliśmy jednak poinformowani, że będzie to Msza święta rozpoczynająca Marsz Niepodległości. Uznaliśmy się za wprowadzonych w błąd” – napisali księża z parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Pod oświadczeniem podpisali się proboszcz ks. kanonik Robert Strzemieczny i pozostali księża.

 

Według księży, o tym, że msza ma być elementem marszu narodowców dowiedzieli się ze strony internetowej organizatorów, a nie z rozmowy przy dokonywaniu rezerwacji. – „Dopiero po odwołaniu przez nas rezerwacji pojawił się telefoniczny kontakt ze strony organizatorów wydarzenia” – czytamy w oświadczeniu.

W kościele na pl. Zbawiciela odprawiona więc zostanie dodatkowa msza, ale – jak napisali księża – „w intencji o Boże błogosławieństwo i pomyślność dla naszej Ojczyzny, na którą zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którym los Rzeczypospolitej jest drogi”.

 

Dodajmy, że hasłem tegorocznego marszu są słowa z pieśni ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej: „Miej w opiece naród cały”. Kontrowersje wzbudził motyw przewodni imprezy organizowanej przez narodowców, o czym pisaliśmy w artykule „Różaniec jako kastet” symbolem kolejnego Marszu Niepodległości narodowców – co na to Episkopat?”.

Niejako odpowiadając na zadane przez nas pytanie prymas abp Wojciech Polak stwierdził w onet.pl: – „Wykorzystanie symboli do wszelkiego rodzaju zewnętrznych manifestacji jest dla mnie zawsze sytuacją, budzącą wielką wątpliwość i nieporozumienie. Mówiłem już w przeszłości, kiedy dotyczyło to użycia krzyża na jakimś marszu, na którym padały hasła ksenofobiczne czy rasistowskie. Mówiłem zdecydowanie, że nie można iść pod krzyżem głosząc jednocześnie nienawiść do drugiego człowieka”.

bt

Źródło: onet.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JantarStanisławZbyszekZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Niech się prymas lepiej przestanie krygować, jak dziewica po pierwszym razie. Kościół chodzi pod pachę z naziolami, a ta piącha z różańcem doskonale tę więź symbolizuje…

Stanisław
Stanisław

Polak, hm, ciekawe nazwisko…

Zbyszek
Zbyszek

No to już schizofrenia. Narodowcy będą maszerowali pod hasłem opieki nad gejami, postkomunistami i innymi takimi?

Jantar
Jantar

Ależ skąd! Jak zwykle padną hasła o „wyższości białej rasy” i „Polski tylko dla prawdziwych heteroseksualnych Polaków Patriotów”. A na dokładkę będą wrzaski „Zamiast liści będą wisieć komuniści”. Przecież te wszystkie hasła to tradycja! I jeśli nie msza w tym kościele sprawowana przez tych księży to odbędzie się w innym, bo znajdą się tacy, którym te hasła nie będą przeszkadzały. Mało tego, jeszcze dołożą swoje rasistowskie, patriarchalne hasła o poddaństwie kobiet. Jeden taki już zażądał od Morawieckiego i rządu „jasnego określenia światopoglądu i religii władz Polski”, przy czym dodał, że „nie ma absolutnie miejsca dla homoseksualistów i ideologii gender”. W… Czytaj więcej »