Nie będzie ulicy Szendzielarza „Łupaszki” w Białymstoku

Nie będzie ulicy Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku

Jeden głos zdecydował o zlikwidowaniu w Białymstoku ulicy Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Jego imię nosiła ona od kwietnia ubiegłego roku, co przeforsowali radni PiS, którzy mieli wtedy większość w Radzie Miasta.

 

Szendzielarz, ps. „Łupaszko” i jego podkomendni są oskarżani o zbrodnie wobec cywilów w okresie po II wojnie światowej. Gdy tablice z patronem ulicy stanęły na białostockim osiedlu, naklejano na nie wlepki z hasłem „zbrodniarz” i oblewano czerwoną farbą. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. „Łupaszko – morderca!!!”, „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!”.

Po ostatnich wyborach samorządowych radni z Forum Mniejszości Podlasia rozpoczęli starania o zmianę nazwy ulicy. Twierdzili, że „na szlaku „Łupaszki” i jego oddziałów były spalone wsie i ludność cywilna”. – „Powyższe wydarzenia wyraźnie wskazują, że postać majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” jest nieakceptowana przez część mieszkańców Białegostoku i wzbudza wiele kontrowersji. W jego życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, są też czarne karty, które wiążą się z ofiarami wśród ludności cywilnej” – mówił dziś wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok Stefan Nikiciuk z FMP.

 

Głosowanie nad zmianą nazwy ulicy poprzedziła burzliwa dyskusja. Na sesji Rady Miasta pojawili się przeciwnicy tej zmiany, m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej. – „Jako Polka czuję się obrażona, odebrano Polakowi, bohaterowi narodowemu, godność i cześć” – stwierdziła radna PiS Agnieszka Rzeszewska. W odpowiedzi radny KO Karol Masztalerz przywoływał publikacje dotyczące działalności oddziałów dowodzonych przez Szendzielarza, wymieniał miejsca akcji, mówił o ofiarach. – „Czytałem dużo opracowań, ale nie chcę czytać opisów tego, co się wydarzyło wtedy, bo są straszne” – powiedział.

Ostatecznie zmiana została przegłosowana stosunkiem głosów 13:12. Teraz będzie to ulica Podlaska.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Bart

Mam pytanie do pisowskich włodarzy różnych miast: kiedy zaczną powstawać ulice Goebelsa – idola naszego małego dyktatora, który krok po kroku realizuje taktykę niemieckiego mistrza propagandy nienawisci?