Nie dla Dudy złoty łańcuch Orderu Orła Białego. A tak się chłopak cieszył…

Nie dla Dudy złoty łańcuch Orderu Orła Białego. A tak się chłopak cieszył…

Był sobie kiedyś taki łańcuch. Zamówił go sobie Stanisław August z okazji swojej koronacji, a w okresie międzywojennym przyozdabiał prezydenta Ignacego Mościckiego.

To złoty łańcuch Orderu Orła Białego. Składał się on z 24 emaliowanych ogniw, wykonany był ze złota, a w oryginalnym projekcie zawieszony był na nim krzyż orderowy, wysadzany brylantami .

Kiedy jeszcze Senat znajdował się w rękach Zjednoczonej Prawicy wpłynęła doń anonimowa (?) petycja, by łańcuch odtworzyć i by pan Duda mógł nim podkreślać swoją rangę prezydencką.

Wówczas petycję rozpatrzyła senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a swoje wielkie poparcie dla projektu wyraził minister kultury Piotr Gliński oraz komisja heraldyczna działająca w ramach MSWiA.

No ale cóż, Senat jest już w innych rękach i pomysł ozdobienia pana Dudy repliką tego łańcucha został odesłany do zamrażarki.

Według Tomasza Grodzkiego, absurdem jest, by „w czasie, kiedy wiele ważnych rzeczy się dzieje w Polsce, oni zajmują się łańcuchem króla Stasia” i ewentualnie można wrócić do tego pomysłu, ale dopiero po pandemii.

Z kolei szef Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski nie ukrywa, że „jako przewodniczący komisji będę stał na stanowisku, że powinno być to odroczenie na wieczne nigdy”.

Andrzej Orzechowski, który jest ekspertem w tej dziedzinie, nie ukrywa, że koszt wykonania tej kopii sięgnąłby wielu milionów złotych. Na sam łańcuch trzeba byłoby zużyć co najmniej kilogram złota o wartości ponad 200 tys. złotych. Na odtworzenie krzyża potrzebnych byłoby natomiast osiem dwukaratowych brylantów po 160 tys. zł za sztukę oraz czterech brylantów trzyipółkaratowych po 300 tys. złotych za sztukę lub więcej. Wyłożony diamentami musiałby być także symbol orła.

Tak więc już po łańcuchu…

Zostań patronem KODUJ24.PL

Dla pana Dudy to koszmarna informacja, a co o sprawie myślą internauci?

„Biedactwo, nie dostanie łańcucha…a mu się przecież należny błyskotka, ładniej będzie stoku się prezentował…co za ludzie tak pozbawić Prezydenta złotego łańcucha, niewybaczalne. Mina ze zdjęcia bezcenna”, „Wór pokutny na grzbiet, a nie łańcuch królewski”, czy też „Powinien dostać gorset….może wzmocniłby troszeczkę kręgosłup:))”.

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lehoo
Lehoo
3 marca 2021 10:14

A zrobić mu tombakowy ze szkiełkami z Jablonexu. Będzie to odzwierciedleniem lichości i tandety jego prezydentury

HerodAntypis
HerodAntypis
3 marca 2021 10:48

No i bardzo dobrze, że łańcuch królewski nie zawiśnie na dudzie, bo musiałbym zgłosić zbezczeszczenie łańcucha – ze względu na jego drogocenność oczywiście, bo patron mający udział w doprowadzeniu do rozbiorów do dudy pasuje. Mogą mu wyklepać taki łańcuch z tombaku i wysadzić paciorkami kupionymi na odpuście

Ryszard
Ryszard
3 marca 2021 10:50

Ja w ogóle jestem zszokowany, że taki pomysł rodem z ciemnego średniowiecza komukolwiek przyszedł do łba i był na poważnie rozpatrywany, także przez opozycję! Przecież to należało wyśmiać, nagłośnić i natychmiast odrzucić. A Dudku, jeśli się należy jakiś łańcuch, to taki do nóg jego przytroczony i kuli żelaznej z drugiego końca.

Tamara
Tamara
3 marca 2021 15:22
Reply to  Ryszard

też się zastanawiam nad tym anonimem, co to podesłał petycję. Trudno mi uwierzyć, że anonimowa petycja w ogóle jest rozpatrywana.

Last edited 1 miesiąc temu by Tamara Olszewska
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
3 marca 2021 21:08
Reply to  Tamara

Toż to zapewne sam Gall Anonim powstał z grobu i złożył petycję, bo przecież pan prezydent jest niczym Bolesław Krzywousty, cudownie nam narodzony. Chociaż tu by bardziej Mateusz Mądry pasował. 😉

Last edited 1 miesiąc temu by Polka gorszego sortu
Czytelnik
Czytelnik
3 marca 2021 11:06

Może dostanie kiedyś takie ładne dwie obrączki połączone łańcuchem?

Kazimierz
Kazimierz
3 marca 2021 11:23

obwiesić błyskotkami i niech bredzi o LGBTQ

Zbyszek
Zbyszek
3 marca 2021 11:48

No przecież ma łańcuch. Trzyma go prezes. Po co jemu drugi łańcuch?

Ryszard
Ryszard
3 marca 2021 19:27
Reply to  Zbyszek

O brylanty się mu rozchodzi!

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 11:52

Kurczę, to tych pisiorów popierdoliło już kompletnie. Nawet nie wiedziałem, że pojawił się taki pomysł. Dla odmiany, wiecznie znienawidzonemu Jaruzelskiemu zaproponowano w latach 80-tych mianowanie go Marszałkiem Polski. Odmówił. A taki wredny komuch. Ci nie mają żadnych hamulców. Dziwne aż, że nie wpadli dotąd na pomysł restytucji monarchii Oczywiście z Jarosławem I Kurduplem jako królem. Sprawa wyborów prezydenckich odeszłaby w niebyt. Tylko, że Kudupel nie ma potomka, więc monarchia elekcyjna?

antyuzurpator
antyuzurpator
4 marca 2021 09:39

Adoptowałby obajtka.
(Chyba że adopcja z aborcją by mu się pokićkała.)

Last edited 1 miesiąc temu by antyuzurpator
Zwinka
Zwinka
3 marca 2021 12:34

Dla Dudy to tylko duży różaniec …

Akim
Akim
3 marca 2021 17:20
Reply to  Zwinka

Chomąto

wiewa
wiewa
3 marca 2021 15:20

Znając Adriana to pewnie by popsuł albo zgubił dumnie szusując po stoku.

Sj.
Sj.
6 marca 2021 10:37

w OBI niech mu kupią na kilogramy