Nie licząc się z literą prawa prezydent powołał 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego.

Duda o werdykcie TSUE i sędziach „splamionych w czasach komunistycznych”

Prezydent Duda powołał dziś 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego. Stało się tak, mimo Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił kolejne wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał – w zaskarżonych częściach – wykonanie uchwał KRS.

W środę, do Izby Cywilnej prezydent powołał m.in. dr. Kamila Zaradkiewicza, dyrektora departamentu w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. A także dr Małgorzatę Manowską, dyrektor nadzorowanej przez ministra Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) i byłą wiceminister sprawiedliwości w pierwszym rządzie PiS, która uchodzi za najpoważniejszą kandydatkę do objęcia stanowiska dublera pierwszego prezesa SN. W Izbie Cywilnej ma też orzekać m.in. wykładowca KSSiP Jacek Grela, od 2017 r. prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z nominacji Ziobry.

Do nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej dostał się m.in. dr Krzysztof Wiak z KUL, który obok prof. Bogdana Chazana zasiada w radzie naukowej Ordo Iuris oraz konstytucjonalista z KUL dr Marek Dobrowolski, autor zbieżnej z polityką rządu opinii prawnej o wyroku TK z grudnia 2015 r.

„To nie jest normalna sytuacja – ocenił rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. „Tak być nie powinno i jestem pewien, że kiedyś to działanie doczeka się miarodajnej oceny” – podkreślił.

Sędzia Laskowski wprost mówił, że swoją decyzją o powołaniu kolejnych sędziów prezydent lekceważy orzeczenie NSA, a wcześniej SN. „To jest wystąpienie przeciwko porządkowi prawnemu i ustalonym zasadom, które powinny obowiązywać wszystkich, zwłaszcza prezydenta” – mówił.

Działanie prezydenta w rozmowie z Onetem ocenił prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. „To musi zostać rozliczone w przyszłości, bo cała ta sytuacja absolutnie nie odpowiada zasadom praworządności” – powiedział. „Prezydent te zasady łamie, bo sąd, w tym przypadku NSA stoi ponad decyzją Krajowej Rady Sądownictwa. I prezydent nie może lekceważyć praworządnego orzeczenia tego sądu!” – podkreśla prof. Zoll.

„Andrzej Duda pokazał, że ma w pogardzie prawo. Jest strażnikiem Konstytucji, a jednocześnie w najwyższym stopniu prawo lekceważy, zachęcając tym samym innych, by robili podobnie” – skomentował konstytucjonalista, prof. UW Marcin Matczak.

Do udziału w zorganizowanej naprędce uroczystości w Pałacu Prezydencki nie wpuszczono dziennikarzy. Kandydatom, którzy wchodzili do Pałacu towarzyszyły okrzyki „hańba”, „zdrajcy ojczyzny” – odnotował reporter RMF FM.

/jp/

Źródło: Onet.pl/wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
bartjaroslawCoggitoRafałMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Maria

Czy ktoś miał nadzieję, że urwie się że smyczy i stanie się nieposłuszny. Za duże ryzyko. Straciłby nadzieję na następną fuchę i musialby zacząć pracowac, A do tego trzeba mieć rozum, doświadczenie i umiejętności, Sama znajomość angielskiego na średnim poziomie to za mało

Maciek123454321
Maciek123454321

Pani Mario, o jakiej nadziei Pani mówi? Proszę nie żartować. Troglodyta i małpolud nawet wie, że to, co robi Budyń, jest przestępstwem określanym jako zdrada stanu. Zatem Budyń doskonale wie, że jest w potocznym tego słowa rozumieniu – ZBRODNIARZEM. Nawet nie przestępcą, ale ZBRODNIARZEM. Polecam lekturę Kodeksu Karnego Rzeczypospolitej Polskiej (art, od 127 do 130) W świetle tych artykułów pan Budyń może wylądować w pierdlu dożywotnio nawet. Należałoby zadać pytanie o wiele bardziej konkretne – czy w imię nawilżania prezesowi tylnej części ciała nawet osobnik mający kręgosłup szmaty ryzykowałby niemal pewną odsiadkę? Zastanawiam się wciąż, jakie haki ma Karaluch na… Czytaj więcej »

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No cóż, pseudo-prezydent, z wykształcenia pseudo-prawnik, powołał pseudo-sędziów do pseudo-sądu z rekomendacji pseudo-KRS. I tyle.

Maciek123454321
Maciek123454321

Wydaje mi się, że sędziowie SN mają w tej chwili pełne prawo nie wpuścić do budynku sędziów-zdrajców oraz nakazać strażnikom wyrzucenie ich na zbity łeb z gmachu Sądu.
PS. Mam na marginesie głupie pytanie. Czy – jeśli się zapiszę do PiS-u – mogę już kogoś zastrzelić czy muszę się jeszcze wstrzymać jakiś czas?

Rafał
Rafał

Adrian, będziesz siedział.

Coggito
Coggito

Jestem dumny ze swojego Prezydenta. Trzeba kastę głęboko przeorać, żeby zaczęła służyć społeczeństwu a nie sobie. Piękny dzień!

Maciek123454321
Maciek123454321

Mądralo, a może należałoby przeorać kastę czarnych sukienkowych??? To dopiero niereformowalna banda pedofili i łapówkarzy.

jaroslaw
jaroslaw

strach przed pokurczem jest najsilniejszy

bart
bart

Mimo głupawych i nerwowych chichotów, mimo napinania polików, Duqa już wie – jego teatrzyk kiedyś się skończy. I wtedy przyjdzie odpowiedzieć za delikty konstytucyjne. Trybunał czeka, panie Duqa.