Nie ma pracy dla młodych

Nie ma pracy dla młodych

Co trzeci bezrobotny to osoba do 30 roku życia. Młodzi są najszybciej zwalniani z pracy i najtrudniej im znaleźć nową. ”Taka jest specyfika każdego kryzysu, a tego w szczególności” – komentuje dla Rzeczpospolitej Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Młodzi często pracują na umowy cywilnoprawne, na czas określony. Takich umów nie trzeba zrywać, wystarczy ich nie przedłużać.

 

Na dodatek młodzi najczęściej pracowali w branżach, które najbardziej dotknęła pandemia: w turystyce, hotelarstwie czy obsłudze eventów. Szansą dla młodych byłby powrót boomu gospodarczego – na to jednak się nie zanosi.

Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan ostrzega, że może być jeszcze gorzej. Stopa bezrobocia na koniec czerwca wynosiła 6,1 % i szacuje się, że na koniec roku wzrośnie do 8 %. Według danych GUS liczba bezrobotnych do 30 roku życia zwiększyła się znacząco w drugim kwartale. 115 tysięcy młodych zarejestrowało się jako bezrobotni w maju i czerwcu b.r.; znacznie mniej niż poprzednio znalazło jakąkolwiek pracę.

 

Mrożący efekt dla gospodarki będzie miał sam wzrost fali zachorowań, nawet bez ogłoszonego lockdownu. A gdy jesienią skończy się działanie tarcz antykryzysowych, zaczną się kolejne zwolnienia.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Zwykle w kryzysie pracodawcy starają się zachować pracowników, którzy mają doświadczenie, i takich, w których dużo zainwestowali (np. w szkolenia, rozwój specjalistycznych umiejętności). „To dla młodych, początkujących na rynku osób niezbyt dobra informacja” – ostrzega Łukasz Kozłowski, główny ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dodaje, że „znaczącej poprawy można się spodziewać najwcześniej w drugiej połowie 2021 r.”

Jeśli państwo pozostawi zatem młodych bez opieki, albo wyjadą oni zagranicę, albo zasilą szeregi tych, którzy w dymie rac hałaśliwymi przemarszami przez ulice wyrażają swój gniew.

/ep/

Źródło:rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
4 sierpnia 2020 15:13

Niezupełnie się zgadzam z puentą artykułu. Sądzę, że młodzi raczej zwrócą się w kierunku liberalnej opozycji. Jest w każdym razie bardzo duży potencjał do zagospodarowania.