Nie ma zgody na turniej imienia rasistowskiego mordercy.

ONR znowu pokazuje swe neonazistowskie oblicze

17 grudnia w Łodzi, ma się odbyć Turniej Piłki Halowej o puchar im. Janusza Walusia, nazywanego przez Obóz Narodowo-Radykalny „bohaterem wyklętym”, zasłużonym dla walki z komunizmem.

Dla łódzkich radnych pomysł jest co najmniej skandaliczny. Waluś, południowoafrykański działacz polityczny narodowości polskiej, zabójca czarnoskórego lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego, czołowego przeciwnika apartheidu. Należał do skrajnie rasistowskich ugrupowań. Należał do skrajnie rasistowskich ugrupowań. Działał na zlecenie Johna Cliva Derby-Lewisa, nazywanego „największym rasistą w parlamencie”. Zabójstwo, zorganizowane przez skrajną prawicę, miało na celu zatrzymanie negocjacji kończących apartheid.

Waluś został skazany na karę śmierci, co potem zmieniono na dożywocie.

Przed sądem twierdził, że do zbrodni pchnęła go nienawiść do komunizmu. Jednak komunizm i socjalizm w Republice Południowej Afryki, to coś zupełnie innego niż w Polsce. „Inny kontynent, inne zaszłości historyczne, inne znaczenie” – tłumaczy Chris Dourans z Uniwersytetu Cape. „Był to czas, gdy Afryka południowa po latach wyzysku, rozwarstwienia i rasizmu, potrzebowała czegoś, co zespoli struktury społeczne.”

Do tragedii doszło 10 kwietnia w 1993 roku. Był Wielki Piątek gdy Chris Hani, lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, znalazł się przed bramę swojego domu w Dawn Park, na przedmieściach Boksburga. Gdy wysiadał z wyładowanego świątecznymi zakupami samochodu, zza pleców usłyszał: „Pan Hani?” Gdy się odwrócił, napastnik strzelił. Kule utknęły mu w głowie i brzuchu. Nie przeżył ataku Walusia.

„Walka o uwolnienie naszego rodaka, mimo nieprzychylności komunistycznego środowiska w Południowej Afryce, wciąż trwa.” – zapraszają na turniej organizatorzy.

/jp/

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
JanekMaciek123454321MordazdradzieckaPawełPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Znany psychiatra, prof. Bogdan de Barbaro, w wywiadzie opublikowanym w „DF” opowiadał o uczestniku Marszu Niepodległości, który nosił koszulkę z napisem: „Breivik, dziękuję ci!”. Nie chciał wyjaśnić, co miałoby to znaczyć. Ale wyjaśnienie jest proste jak drut. Skrajna prawica, rasizm i ksenofobia to w Polsce nazwy tej samej ciężkiej jak rak choroby, toczącej nasze społeczeństwo. Tym cięższej, że przykrytej bogoojczyźnianymi transparentami i kultem „wyklętych”. Waluś wyklęty? Bandzior podobny do mordercy pastora Martina Luthera Kinga – i zresztą podobnie bezskuteczny. Sądzę, ze jedyną reakcją na tego typu promocje emigracyjnego mordercy powinien być zakaz. Niech ONR takie mecze rozgrywa na swoich wyjazdowych… Czytaj więcej »

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Tak samo hitlerowcy czcili Horsta Wessela, wielkiego”meczennika”, ”poleglego w boju” o dziwke z jakims komunista.

Alicja777
Alicja777

Chore. Jak i nasz kraj.

Maciek123454321
Maciek123454321

ONR to przerzut raka, którego ognisko znajduje się w sejmie. Trzeba wyciąć ognisko tego raka, a jest szansa, że przerzuty się cofną. Poszukiwany chirurg,

Maciek123454321
Maciek123454321

Proponuję polskim hitlerowcom zorganizować turniej im. Adolfa Hitlera. Jak szaleć, to na całego! Do roboty, „narodowe” PSY!

Janek
Janek

Zgłosisz się?

Maciek123454321
Maciek123454321

Ty się już – jak widać – zgłosiłeś. No cóż, Głupi Jasio………

Gekon
Gekon

„Jednak komunizm i socjalizm w Republice Południowej Afryki, to coś zupełnie innego niż w Polsce” XD

Dodo
Dodo

Kiedy słyszę Południowa Afryka, to nie myślę o faszystach i mordercach, takich jak Waluś, tylko przywołuję w pamięci wspaniałą postać Nelsona Mandeli. Po 27 latach więzienia potrafił on uznać za ważniejsze budowanie jedności narodowej i wspólnej przyszłości niż rozliczanie się ze swoimi byłymi ciemiężcami. Taki polityk przydałby się Polsce. Kiedy wyobrażam sobie prezesa na miejscu Mandeli, dreszcz mi przechodzi po plecach.

Paweł
Paweł

Nie przeginaj. Mandela to czerwony bandyta i terrorysta. Poczytaj trochę, zanim kolejny raz napiszesz takie brednie.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ciekawe, kto się zgłosi.

Janek
Janek

Antyfaszyści- to chyba ich obowiązek.

Maciek123454321
Maciek123454321

Milczący głupiec może uchodzić za mędrca. O tobie nie można tego powiedzieć. Zachodzę w głowę, co tutaj robisz – pisowski trollu. Nikogo nie przekonasz, a twoje wypowiedzi stanowią mieszankę głupich złośliwości i braku poczucia humoru. Nie widzisz, że wszystko, co tu piszesz, trafia obok? Warto dla 1,20 zł tak się szmacić?…………………..

Janek
Janek

Za 1,20 zł to nie warto, ale za więcej…