Nie oddamy wam kultury

Nie oddamy wam kultury

Na schodach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie protestowali artyści. Sprzeciwiali się ingerencji polityków w kulturę i aktualnej polityce kulturalnej. Na proteście zorganizowanym w czasie Kongresu Kultury obecni byli m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu. – „Wbijemy im, politykom, raz na zawsze, że nie pozwolimy im niszczyć tego, co przez tyle lat wolności i niewoli na przemian konstytuowało polskość. Nie pozwolimy im zniszczyć wolnej sztuki i kultury” – mówił aktor Andrzej Kłak.
Głos zabrali także zaproszeni przez Kłaka na schody przed Pałacem Kultury aktorzy i ludzie kultury, w tym m.in. Halina Rasiakówna, Wojciech Malajkat, Michał Ogórek, Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Przepiórska, Krzysztof Dracz, Krzysztof Bosak, Wiesław Cichy, Przemysław Bluszcz oraz Miłogost Reczek. – Im bardziej wierzycie, że wasza władza jest jedynie słuszna, tym większą macie pokusę, żeby ustawić konkurs; odwołać kogoś, kto myśli samodzielnie; zamówić przedstawienie na temat; wręczyć nagrodę dla przykładu. Powtarzamy: nie rozumiecie kultury. A każda władza najbardziej boi się tego, czego nie rozumie. W ostatnim czasie obserwujemy kolejny już marsz władzy po kulturę. Uczestniczy w nim coraz więcej partyjnych nieudaczników, którym wydaje się, że wiedzą, a przecież nie mają pojęcia”.
Protestujący zapowiedzieli, że nie pozwolą na polityczne konkursy w kulturze i cenzurę. „Nie damy się zniewolić, przekupić ani sprzedać” – ostrzegli. Puścili zebranym filmik „Smutne miasteczko” na podstawie tekstu Wojciecha Młynarskiego.
(Źródło: pap)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław
Wiesław
8 października 2016 22:26

a na co dobrej zmianie
rzesze aktorów czy poetów
gdy suweren zakupił bilety
tylko do cyrku i kabaretu

Janusz
Janusz
9 października 2016 03:09

A co to byl za aktor ktory do przemawiajacego krzyczal……..klamiesz,klamiesz….

Misio
Misio
9 października 2016 15:05

To sie porobilo… ludzie demonstruja za apolityczna sztuka, broniac dyrektora teatru, posla partii opozycyjnej, ktory wslawil sie proba wkrecenia w polityczna awanture ministra obecnego rzadu….

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
9 października 2016 21:46
Reply to  Misio

Tak – apolityczny poseł Nowoczesnej Mieszkowski… ;))) A żeby było jeszcze śmieszniej, to ci aktorzy protestują przeciwko PiS, podczas gdy za zmianą dyrektora Teatru Polskiego stoją władze województwa, a na Dolnym Śląsku rządzi… PO… ;)))

Misio
Misio
9 października 2016 22:06

czyli protest jest zupelnie apolityczny: protestujacy o politycy nie maja kompletnie pojecia 🙂 Ah to takie zaKODowane 🙂

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
10 października 2016 11:21

Protestujący domagający się od PiS przywrócenia apolitycznego posła Nowoczesnej na dyrektora teatru, odwołanego przez PO-PSL – nawet Monty Python by czegoś takiego nie przewidział… ;))))))))))))))))))))