„Nie promuje disco-polo”. Wydawnictwo tłumaczy się z Martyniuka w podręczniku

Stało się! Zenek Martyniuk trafił do PODRĘCZNIKÓW szkolnych!

W niedzielę pisaliśmy o tym, że parafraza tekstu piosenki Zenka Martyniuka pojawiła się w podręczniku do języka polskiego dla szóstoklasistów. Dzieci miały przeanalizować tekst i zaznaczyć czasowniki, wskazując ich formy gramatyczne.

 

Przez twe oczy, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrącą, niech wtrącą, nie myślałem i w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć” – brzmi kontrowersyjny fragment tekstu.

Komentarzu w sprawie udzieliło wczoraj Gdyńskie Wydawnictwo Oświatowe, którego członkowie nie widzą we wspomnianym tekście nic niestosownego.

 

Rozdział, w którym [tekst] został opublikowany, dotyczy średniowiecza i wszystkiego, co wiąże się z tą epoką, czyli rycerzy, turniejów, dam i trubadurów. W tekście Zenka Martyniuka mamy do czynienia z zakochanym mężczyzną, który wzdycha do swojej wybranki. Autorki uznały więc, że można ten tekst żartobliwie sparafrazować na wzór pieśni dla trubadurów” – wyjaśnił P. Mazur z wydawnictwa. „Zeszyt był przygotowywany dwa lata temu, kiedy Zenek Martyniuk nie był jeszcze postacią tak powszechnie znaną jak obecnie. Ani autorkom, ani redaktorkom nie zapaliła się czerwona lampka, że robią coś niewłaściwego”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

To jednak nie wszystko, bo zdaniem Mazura, tekst nie promuje disco-polo! Przedstawiciel wydawnictwa z Gdynki przekonuje nawet, że przeciętny odbiorca może mieć problem z powiązaniem powyższego teksu z utworem Martyniuka.

To ćwiczenie nie promuje disco polo, ani też nie wyśmiewa tych osób, które takie piosenki lubią. Jeśli ktoś niespecjalnie orientuje się w twórczości Zenka Martyniuka, pewnie miałby problem z wychwyceniem aluzji. Naprowadzić na tekst źródłowy może jedynie nazwa grupy ‘Akcentus’, a także ‘oczy błękitne’, które zastąpiły oryginalne ‘oczy zielone’” – dodał Mazur.

/nt/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ChermesSlavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Slavis
Slavis

Promuje się taką muzykę, jaką społeczeństwo jest zainteresowane. Kiedy w końcu dojdzie to do głowy, że większość w Polsce to ludzie skrajnie konserwatywni.

Chermes
Chermes

„Autorki uznały więc, że można ten tekst żartobliwie sparafrazować na wzór pieśni dla trubadurów”. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi „pieśniami DLA trubadurów”, ale dobrze, że nie wpadły na pomysł „żartobliwego sparafrazowania” tekstów zaczerpniętych na przykład z Mein Kampf. 🙂