Nie wierzysz w Boga, nie jesteś Polakiem – przekonywał kibiców na Jasnej Górze abp Dzięga 

Nie wierzysz w Boga, nie jesteś Polakiem – przekonywał kibiców na Jasnej Górze abp. Dzięga 

Przy akompaniamencie nacjonalistycznych i ksenofobicznych haseł oraz palenia rac odbyła się po raz kolejny pielgrzymka kibiców na Jasną Górę. Jej mocnym akcentem była msza i homilia metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.

 

Hierarcha wiele mówił na temat wojny polsko-polskiej i co najważniejsze dość konkretnie ocenił kto jest prawdziwym Polakiem, a kto w ogóle nim nie jest.

Z sympatią mówił o samych kibicach: „Jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń”.

 

W dalszym ciągu biskupiego kazania było jednak coraz bardziej dziwnie i niezrozumiale: „Nie jest prawdą, że polski naród jest podzielony” – oznajmił i przekonywał, że polskie serca wcale nie są podzielone. „Słyszę to setki razy w różnych komentarzach, ale ja się z tym nie zgadzam. Przez polskie serca nie idzie żaden podział. Jeśli idzie, to gdzieś obok narodu” – mówił do kibiców, którzy do Częstochowy przybyli z całego kraju z spoza jego granic.

Wyjaśniając, kto się kryje pod pojęciem „obok narodu” stwierdził, że są to osoby, które same zdecydowały się opuścić wspólnotę i nie są Polakami.

Muszą sobie wszyscy postawić pytanie, czy są w tej wielkiej wspólnocie serca niepodzielonego, serca narodowej rodziny, narodowej wiary i narodowego czynu, czy też sami się od niej oddzielają” – prawił hierarcha.

Kluczem interpretacyjnym jest serce: dla Polski, dla narodu, dla Maryi, dla Boga i dla naszych spraw” – stwierdził w pięknych słowach abp Dzięga.

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
12 stycznia 2020 14:48

Coraz mniejszy ten ich Naród. A tych obok jakoś tak przybywa.

Maciek123454321
Maciek123454321
12 stycznia 2020 15:02

Ja się z kolei nie dziwię, że w Częstochowie lewica regularnie wygrywa wybory samorządowe. No, ale jak się kilka razy do roku zjeżdża hołota kibolska albo radiomaryjni, to czemu się dziwić Częstochowianom? Odnoszę takie wrażenie, że klasztor jasnogórski i miasto żyją w odrębnych światach, podobnie jak Rydzykowo (to znaczy rozgłośnia z ryjem, WSKSiM oraz ten nowy kościół, który ufundował Tłuścioch z naszych podatków) stoi w kontrze do miasta Toruń.

Ryszard
Ryszard
13 stycznia 2020 12:26

„klasztor jasnogórski i miasto żyją w odrębnych światach”. I tu akurat masz rację. To są dwa odrębne byty.

Grzegorz
Grzegorz
12 stycznia 2020 18:45

Ktoś mu chyba musiał dosypać jakiegoś zioła do kadzidła bo koleś bredzi jak na haju.

Rafał P
Rafał P
13 stycznia 2020 07:25

Nigdy nie podniecałem się przerośniętymi chłoptasiami ganiającymi za piłką. Farba na desce, która ma przedstawiać mamę żydowskiego boga, też do mnie nie przemawia. Nie jestem zatem wg. tego arcybiszkopta Polakiem. Tyle że on jest namiestnikiem państwa watykańskiego.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
13 stycznia 2020 20:11
Reply to  Rafał P

Ja chyba też nie jestem Polakiem według tego biskupa bo chociaż jestem wierzący to nie przepadam za wszystkimi poglądami Kościoła, więc pewnie kazałby mi zabrać paszport jako heretykowi.

Ryszard
Ryszard
13 stycznia 2020 12:24

No i co? Przekonał? I bardzo dobrze. Strasznie mnie to zabolało. Oj, jak strasznie!

Wolnościowiec
Wolnościowiec
13 stycznia 2020 20:03

Jako osoba wierząca chciałbym przeprosić za tego Biskupa. Ja nikogo z polskości nie wyrzucam z powodu wyznania lub jego braku. Poza tym najważniejsze jest to aby być po prostu porządnym człowiekiem, ja osobiście uważam że nie trzeba wyznawać religii aby być normalnym i porządnym człowiekiem, takie wartości jak szczerość, uczciwość, altruizm, bezinteresowna pomoc, miłość, pracowitość, zdobywanie wiedzy i inne są wartościami uniwersalnymi i nie trzeba wyznawać religii aby żyć według nich.
Chciałbym też przypomnieć słowa zmarłego ks. Jana Kaczkowskiego: Nie trzeba być katolikiem aby być dobrym człowiekiem.

mas60
mas60
13 stycznia 2020 20:48

Czy tylko ja mam takie wrażenie, że Dzięga szczuje kiboli na przeciwników PiS i faszystów w sutannach?

Jan
Jan
14 stycznia 2020 10:55

„Nie wierzysz w Boga, nie jesteś Polakiem” ??? … Czyli cały kler katolicki to nie Polacy !!! Większość katolików to nie Polacy !!! TAK, BO TO NIE JEST WIARA W BOGA, kiedy oficjalnie głosi się religię opartą na tej wierze, a nieoficjalnie dokonuje się czynów przestępczych, które zaprzeczają wierze w Boga !!! A to kler katolicki robi notorycznie !!! To samo dotyczy katolików !!! Oficjalnie co tydzień uczestniczą w mszach, jeżdżą na Jasną Górę, wykrzykują katolickie hasła, a nieoficjalnie … sami wiecie !!!

Jantar
Jantar
14 stycznia 2020 11:29

To nie tylko szczucie na każdego innego i nie popierającego PiS. To już prawie jawne wezwanie do napaści na każdego nie wierzącego, wierzącego w inne religie, czy nie popierającego pisiorstwa. Następnym razem będzie już wprost „Idźcie i czyńcie swoją powinność! Brońcie religii chrześcijańskiej, polskiego Kościoła i Polski przed wszelkimi obcymi”. To już tylko krok od takiego wezwania, a doskonale wiemy z historii, do czego takie wezwania doprowadzały.