Niech się święci 4 Czerwca

Niech się święci 4 Czerwca

To już 28 rocznica pierwszych (częściowo) wolnych wyborów, które zmieniły Polskę i doprowadziły do upadku PRL. To rocznica, o której warto i trzeba pamiętać.

Przypominają o niej byli prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W liście do Polaków piszą, że 4 czerwca 1989 r. to data szczególna w dziejach Polski. – „Ówczesne zwycięstwo wyborcze Solidarności otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności i suwerenności, ku demokratycznym wolnościom obywateli. W najnowszej historii 4 czerwca pozostaje jednym z nielicznych dni radosnego świętowania. Zwracamy się z gorącym apelem o uczczenie 4 czerwca – dnia i święta polskiej wolności. Bądźmy tego dnia widoczni, przypnijmy biało-czerwone kokardy narodowe, wywieśmy flagi, zorganizujmy okolicznościowe spotkania. Pokażmy wspólnie, jak istotną wartością jest dla nas odzyskana wolność. Bądźmy tego dnia razem”.

W Warszawie w niedzielę 4 czerwca na skwerze ks. Twardowskiego (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej) odbędzie się piknik „Świętujemy Wolność”. Zagrają też znani artyści, m.in. T.Love, Czesław Śpiewa, Waglewski Fisz Emade, Wojtek Mazolewski Quintet. Impreza rozpocznie się o 15.00.

O 17.00 natomiast sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego w al. Szucha wyruszy marsz mazowieckiego KOD. Organizatorzy w zaproszeniu piszą: – „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm. Myśleliśmy, że na zawsze. Myśleliśmy, że będzie już tylko lepiej, mądrzej, bardziej dostatnio, bezpieczniej. Myliliśmy się. Na naszych oczach, narodowy socjalizm w wykonaniu PiS zawłaszcza Polskę, demoluje porządek prawny, co chwila łamie Konstytucję. 4 czerwca chcemy świętować tamte wybory i tamten sukces. Chcemy też przypomnieć o wartościach, które były i są bliskie i ważne, a które dzisiaj uważamy za zagrożone”.

A o 19.00 – tradycyjnie już – na pl. Konstytucji w pobliżu dawnej kawiarni „Niespodzianka”, w której w 1989 r. mieścił się sztab wyborczy „Solidarności” – wzniesiony zostanie toast za wolność. Przez pierwsze lata wygłaszał go Tadeusz Mazowiecki, pierwszy po wojnie niekomunistyczny premier Polski. W najbliższą niedzielę zrobi to Bronisław Komorowski.

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zygy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zygy
zygy

Dlaczego obchody w Warszawie organizuje KOD Mazowsze a nie KOD ogolnopolski? To kolejny przyklad jak my polacy marnujemy szanse solidarnego przeciwstawienia sie temu co robi PIS. P. Mateusz majacy zaslugi w tworzeniu ruchu KOD-u w momencie kiedy pokazano ze nie dzialal solidnie w sprawach finansowych zwiazanych z tym spolecznym ruchem obrazil sie i rezygnujac z kandydowania na szefa KOD-u, tworzy nowy ruch ODnowa czyli potwierdza podzial w tym spontanicznym spolecznym protescie przeciwko wladzy. Zamiast sie jednoczyc w momencie kiedy podwazane sa przez PIS ostatnie ostoje demokracji – atak na Sad Najwyzszy – p. Kijowski jest „na nie”. To nie wrozy… Czytaj więcej »