Niepotrzebne cierpienie zwierząt

Niepotrzebne cierpienie zwierząt

Przedłużają się prace w Senacie nad ustawą futerkową. „Niektórzy senatorowie chcą przywrócić prawo do uboju rytualnego na eksport i odwlekać zakaz hodowli zwierząt futerkowych, rozmywając najważniejsze punkty tzw. piątki Kaczyńskiego” – mówi prof. biologii, wykładowca UW i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego,  Andrzej Elżanowski,  w wywiadzie dla Wyborczej.

 

Profesor, który – wśród innych – podpisał apel do polskich parlamentarzystów o ponadpartyjne poparcie zgłoszonej przez PiS ustawy o ochronie zwierząt, uczestniczy w pracach senackiej komisji rolnictwa, gdzie toczy się dyskusja w tej sprawie. Profesor określa ją jako żenującą. „Brednie… Zasługujące na komisję dyscyplinarną kłamstwa o humanitarnym uboju norek… chór lamentujących rolników i hodowców pełnych troski o zwierzęta i prześladowanych przez ‘animalsów’”.

Zwierzęta są często sprzedawane do rzeźni chore, transportowane po parę dni bez dostępu do wody. Te zabijane rytualnie cierpią o wiele bardziej niż te, które przed zabiciem są pozbawiane świadomości. Należy pamiętać, że obie religie, stosujące halal i koszer, związane są z gorącym klimatem śródziemnomorskim i z tego pochodzi reguła zakazująca jedzenie nieświeżego mięsa. Trzymanie się obecnie starożytnych zasad uboju to absurd. Poszanowanie cierpienia powinno być ważniejsze od wolności religijnej – przekonuje profesor. Problem w tym, że człowiek z natury nie jest zbyt empatyczny, nawet wobec innych ludzi, a co dopiero zwierząt.

 

Nie można przeciwstawiać praw ludzi prawom zwierząt. Prawa człowieka „są regularnie przywoływane przez różne grupy interesu dla uzasadnienia znęcania się nad jednostkami z innych gatunków… Coraz bardziej roszczeniowe prawa człowieka bez respektowania jakichkolwiek, choćby ograniczonych praw zwierząt prowadzą do krzyczącej niesprawiedliwości i etycznego absurdu”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o