NIESKUTECZNE koreańskie testy na COVID są używane przez szpitale

Kolejny rekord zakażeń..

W kwietniu br. rząd zakupił pół miliona południowokoreańskich testów na koronawirusa. Zapłacił za nie aż 15 milionów dolarów, choć szybko okazało się, że Państwowy Zakład Higieny ocenił je jako dalece nieskuteczne.

TVN 24 poprosiła służby prasowe Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienia co do dalszych losów tych testów. Dziennikarze zainteresowali się sprawą po doniesieniach niektórych szpitali, które po prostu chcą odesłać bezużyteczne testy do magazynów resortu.

 

Ministerstwo, w odpowiedzi udzielonej dziennikarzom, poinformowało, iż testy jeszcze we wrześniu zostały wysłane do wszystkich SOR-ów i 26 izb przyjęć w Polsce. Testy, jak podaje TVN 24, trafiły łącznie do 263 placówek leczniczych.

Co to oznacza? Nieskuteczne testy są w naszym kraju normalnie używane

Jest to po prostu skandaliczne, ponieważ wspomniany PZH stwierdził, że nie powinny one zostać udostępnione do użytku w ramach publicznej służby zdrowia. Treść raportu PZH udostępniona została przez parlamentarzystów opozycyjnej KO. W dokumencie wskazano, że „czułość” testów może wynosić zaledwie… 15,4%!

 

Raport został przekazany przez TVN 24 w ręce specjalistów z laboratorium, którzy stwierdzili, że zalecenia producenta testów i same testy są bezużyteczne.

Śmialiśmy się na głos, czytając ten raport, który dowodzi, że te testy są kompletnie bezużyteczne. Oczekiwanie na wynik testu więcej niż 10 minut, jak zaleca producent, to złamanie podstawowych zasad diagnostyki. Wysyłanie takich testów do szpitali to skandal. Te testy powinny być ewentualnie dopuszczone do badań, a nie wysyłane do szpitali. Nie będziemy brali odpowiedzialności za ich używanie” – ocenili.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

O odsyłaniu bezużytecznych testów z Korei Południowej do resortu zdrowia poinformowali już m.in. przedstawiciele władz samorządowych miasta Warszawa. „Podjęliśmy decyzję, że zwracamy te testy. Nikt ich nie używał. Poszczególne szpitale wysyłają te testy do Ministerstwa Zdrowia, część już pewnie trafiła do resortu” – przekazał wiceprezydent miasta stołecznego Paweł Rabiej (Nowoczesna). Podobne kroki związane z bezużytecznymi testami podjęto też w Radomiu.

/nt/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PredatorHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Testy może nie są skuteczne w wykrywaniu wirusa ale za to bardzo skutecznie zmniejszają rozmiar klęski. Dzięki szczątkowej wykrywalności mamy oficjalnie tylko 8tys. zakażonych a nie 40- 50 tys

Predator
Predator

Nie trzeba być epidemiologiem żeby przewidzieć do czego taka sytuacja może doprowadzić.