NIK miażdży sądowe reformy Ziobry

„Ta zniewaga krwi wymaga”, czyli Ziobro rusza przeciwko Tuskowi

Najwyższa Izba Kontroli sporządziła prawie 100-stronicowy raport pokontrolny pt. „Realizacja projektów informatycznych mających na celu usprawnienie wymiaru sprawiedliwości”.  Wynika z niego, że projekty informatyczne nie poprawiły funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Czas postępowań w sądach został wydłużony, a system losowania spraw nie jest transparentny.

 

Kontrola objęła takie systemy, jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru (EPO), Protokół elektroniczny (E-protokół), System Losowego Przydziału Spraw (SLPS). Stwierdziła, że „Zasadnicze cele trzech z czterech zbadanych przez NIK projektów informatycznych wspierających wymiar sprawiedliwości (EPO, EPU, E-protokół) zostały osiągnięte…Jednocześnie, w przypadku wszystkich czterech projektów, Minister Sprawiedliwości nie potrafił wskazać, w jakim stopniu wpłynęły one na poprawę funkcjonowania sądownictwa, ponieważ w ministerstwie, którym kierował, nie prowadzono w tym zakresie niezbędnych analiz”.

Kontrolujący najgorzej ocenili System Losowego Przydziału Spraw. Ministerstwo Sprawiedliwości ani nie określiło założeń tego programu, ani jego wymagań merytorycznych. Z tego powodu system nie gwarantuje pełnej transparentności procesu losowania. Realizacja projektu jest nierzetelna, a opóźnienia w przygotowaniu tego narzędzia „skutkowały także naruszeniem przez Ministra Sprawiedliwości zasad techniki prawodawczej w związku ze zmianą regulaminu urzędowania sądów powszechnych”.

 

NIK podkreśla, że w badanym okresie w znaczący sposób pogorszyły się wskaźniki sprawności postepowań. Np. czas trwania spraw gospodarczych wzrósł z 2,3 miesięcy w 2015 r. do 3,8 w 2019 r., a odsetek spraw rozpatrywanych przez sądy I instancji ponad 12 miesięcy zwiększył się – w tym samym okresie – z 5.8 do 9,2. „Zrealizowane w tym okresie projekty informatyczne nie przyniosły żadnych rezultatów” – podsumowuje kontrolę NIK.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Widocznie nie o taką poprawę chodziło ministrowi Zbigniewowi Ziobro.

/ep/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
16 stycznia 2021 16:30

To wszystko bzdury. Projekty informatyczne służą do tego żeby zarobili ci co trzeba i cel ten został osiągnięty.

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
16 stycznia 2021 19:38

Wszyscy sędziowie w IV RP mają służyć partii i rządowi i dobrej zmianie. Zadanie – orzekać na telefon a naszych nie tykać choćby nie wiem co. A że się jeszcze stawiają – to musi potrwać. A z tym Banasiem w NIK to duży błąd. Może mu jakiś nieszczęśliwy wypadek załatwić?

Smętek
Smętek
17 stycznia 2021 12:28

Reformy zera mają pozwolić na bezkarne wyprowadzenie pieniędzy z budżetu a nie usprawnić sądownictwo.

jan
jan
17 stycznia 2021 13:00

cenzura gorsza jak w komunie ,,,,,,,,,,,,,,,,,ubecja likwiduje wpisy………..czego się boją na tym portalu…………..kolonia niemiecka…………………

Bart
Bart
18 stycznia 2021 07:43
Reply to  jan

Jaka cenzura, tłuku? Przecież twój wpis jest. I cóż takiego mądrego chciałeś nam napisać?

Dron
Dron
18 stycznia 2021 16:02

Dalej się będziesz pan, panie Zbyszku, zapierał, że jesteś najlepszy z najlepszych i że twoje reformy sądownictwa mają inne reformy pod sobą???