NIK protegowany Glińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu bezprawnie wypłacił sobie ponad 180 tys. zł

NIK protegowany Glińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu bezprawnie wypłacił sobie ponad 180 tys. zł

Na taką kwotę opiewają bowiem honoraria za występy na scenie, przygotowanie scenografii i reżyserię, które –  poza dyrektorską pensją – wypłacił sobie Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Takie są wyniki kontroli NIK z lipca 2018 r., do których dotarła „Gazeta Wyborcza”. Morawski to protegowany ministra kultury Piotra Glińskiego i pisowskiego wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Według NIK, Cezary Morawski wielokrotnie naruszył przepisy prawa. Jako dyrektor teatru wypłacał agencji artystycznej reprezentującej jego samego! honoraria za przygotowanie roli, których inni aktorzy w ogóle nie otrzymują. Za jedno wyjście na scenę Morawski wypłacał sobie 2,7 tys. zł – to stawka, o której inni aktorzy mogli tylko pomarzyć. Ta kwota bowiem to ich miesięczna pensja. W sumie – jak ustalił NIK – za przygotowanie ról scenicznych, projekt scenografii i reżyserię Morawski zainkasował 186 tys. zł.

A to wszystko w sytuacji, kiedy frekwencja w Teatrze Polskim po zmianie dyrekcji z Krzysztofa Mieszkowskiego na Cezarego Morawskiego znacząco spadła. Kontrolerzy NIK podają, że w 2015 r. wynosiła ona 98 proc. (96 tys. widzów), a w 2017 r. – zaledwie 62 proc. (48 tys. widzów).

NIK ustaliła też, że dla Cezarego Morawskiego Teatr Polski wynajął we Wrocławiu 4-pokojowe mieszkanie z dwiema łazienkami i tarasem. Czynsz wynosi 5,5 tys. zł miesięcznie, ale protegowany Glińskiego płaci tylko 1,6 tys. zł; resztę opłaca teatr. Do pełni obrazu dodajmy, że w ubiegłym miesiącu teatrowi odcięto dostawy ogrzewania i ciepłej wody z powodu długów.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
WaldemarPolka gorszego sortuZbyszekMaciek123454321shaq Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
shaq
shaq

Pisowski złodziej, nie pierwszy i nie ostatni. Wygląda na to, że jakiekolwiek stanowisko obsiądą pisowscy, to zaraz coś zdefraudują albo po prostu ukradną.

Maciek123454321
Maciek123454321

To czeka nas wszystkich, jeśli nie odsunie się tej bandy od koryta. Teatr Polski we Wrocławiu to PiS w soczewce.

Zbyszek
Zbyszek

Dobra zmiana na gorsze.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No i co dalej? Powinni mu to kazać zwrócić, z wynajem mieszkania też, ale sprawa się rozmyje, jak wszystkie podobne. Boże, co za kraj…

Waldemar
Waldemar

Dojna zmiana w Teatrze Polskim to jedno, drugie to jego coraz większa demolka i utrata prestiżu. Słyszeli Panstwo o jakiejkolwiek ambitnej i coś znaczącej premierze od czasu, gdy na dyrektorskim fotelu zasiadł pan Morawski? Zapraszają ten Teatr na festiwal w Avignonie, jak niegdyś, na Warszawskie Spotkania Teatralne? Trudno porównywać teatr ze stadniną w Janowie, ale mechanizm dokładnie jest ten sam.