NIK przegrała w prokuraturze. Nie będzie postępowania w sprawie programu „Praca dla więźniów”

NIK przegrała w prokuraturze. Nie będzie postępowania w sprawie programu "Praca dla więźniów"

Nie będzie postępowania dotyczącego rzekomych nieprawidłowości w programie „Praca dla więźniów”. Przypomnijmy: zarzuty brzmiały poważnie – budżet państwa stracić miał ok. 37 mln zł przez zaniżanie czynszu dzierżawionych hal przemysłowych, które zbudowano dzięki środkom z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych. Pracę w nich znajdują tylko więźniowie, ale to firmy z zewnątrz zgłaszają się do programu i dają im zatrudnienie.

 

NIK stwierdziła, że zakłady karne nie stosowały stawek rynkowych za wynajem od firm – wskazała 14 takich przypadków na 29 hal. W odniesieniu do Zakładu Karnego w Stargardzie ustalony czynsz był 2,5-krotnie niższy niż rynkowy, w Czarnem – 3-krotnie, we Włocławku – aż 10-krotnie – czytamy w portalu „Rzeczypospolitej”. Program „Praca dla więźniów” pilotował Patryk Jaki, do niedawna wiceminister sprawiedliwości rządu PiS, dziś europoseł.

Jednak NIK w prokuraturze przegrała. Prokuratura Regionalna w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia NIK. Oceniła, że … nie popełniono przestępstwa. – „Odmówiliśmy wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego” – powiedziała prok. Anna Marszałek, rzeczniczka prokuratury.

W uzasadnieniu jest mowa m.in. o tym, że NIK dane o rzekomych stratach wzięła „z kapelusza”.

 

To nie wszystko. „Po negatywnym raporcie Izby z programu wycofały się dwie duże firmy. Służba Więzienna nie wyklucza więc, że pozwie NIK o odszkodowanie za straty, jakie spowodował raport” – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Czy Izba się odwoła, jeszcze nie wiadomo. „Dotąd nie otrzymaliśmy żadnej informacji z prokuratury, dlatego nie możemy czegokolwiek komentować” – odpowiada Zbigniew Matwiej z NIK.

„Urzędnicy NIK na konferencji mówili, że państwo straciło miliony na cenach wynajęcia hal, opierając się na opiniach biegłych. Okazało się, że nie ma opinii biegłych do większości hal, a te, które są, nie dotyczą zakładów karnych, tylko wolnych przestrzeni” – skomentował decyzję prokuratury Patryk Jaki.

mpm

Źródło: rmf24.pl, rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jacek Dolińskismętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Ktoś oczekiwał innej decyzji?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Będzie, będzie! Okres przedawnienia jest dużo dłuższy od przewidywanego czasu trwania (nie)rządów PiS-u.