NIK przeprowadzi kontrolę ws. majowych wyborów

Poseł PO Robert Kropiwnicki tropi kolejne afery w wykonaniu rządu PiS

BUM! Na mój wniosek NIK przeprowadzi kontrolę w KPRM, Ministerstwie Aktywów, Poczcie Polskiej i PWPW ws (nie)wyborów. Będzie się działo. Kontrola jeszcze w tym miesiącu” – poinformował na Twitterze lewicowy poseł Krzysztof Śmiszek.

Mam nadzieję, że ten raport NIK będzie inspiracją dla prokuratury, do której też złożyłem zawiadomienie kilka tygodni temu w kontekście przekroczenie uprawnień przez Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina, a także narażenie Skarbu Państwa na szkody znacznej wartości” – dodał przedstawiciel socjaldemokratów.

 

Marian Banaś, przewodniczący NIK, rzeczywiście zgodził się na zorganizowanie kontroli. „NIK podejmie przygotowania do kontroli doraźnej specjalnej w następujących podmiotach: KPRM, MAP, Poczta Polska SA oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA” – napisał w liście do Śmiszka.

Zapowiadane przez rząd majowe wybory prezydenckie, finalnie, nie odbyły się. Kosztowało to Skarb Państwa miliony złotych straty – za przygotowania głosowania odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin z PiS.

Szef resortu bezpośrednie działania na rzecz zorganizowania wyborów przekazał Poczcie Polskiej. Ta podpisała umowy biznesowe z kilkoma przedsiębiorstwami – Prografix (na 31 mln 94 tys. zł) i EDC Expert Direct Communication (30 mln 307 tys.). Obie firmy miały otrzymać pieniądze za skompletowanie pakietów wyborczych.

 

Mniejsze wynagrodzenie dostała P.S.O „Maskopol” (5 mln 141 tys.) za dostarczenie worków, w których następnie przewożone miałyby być karty do głosowania.

Firma Caro Piotr Krajewski (2 mln 354 tys.) miała mieć z kolei zapłacone za dostarczenie urn wyborczych.

Część ze wspomnianych kwot została już przelana na konta przedsiębiorstw – odpowiedzialne za dostarczenie  worków i urn dostały całość wynagrodzenia, dwie pozostałe natomiast „zaledwie” po kilka milionów złotych.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi teraz czy wydatkowanie tak olbrzymich kwot znajduje swoje uzasadnienie.

/nt/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

Ponad 5 melonów za worki? Czy one były ręcznie złotem wyszywane?
No nie, qrwa, w tym Pisie to już nawet nie są idioci, żaden idiota by czegoś takiego nie wymyślił.