Nitras: „Czy doszło do dealu między PiS-em a prezesem NIK Banasiem?”

„Pancerny Marian” na wojnie. Złożył wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK

„Dzisiaj mamy do czynienia ze złożeniem wniosku o powołanie dwóch wiceprezesów NIK, ale przecież wszyscy tutaj obecni mieliśmy nadzieję, że dzisiaj pan Marian Banaś przyjdzie na posiedzenie i oświadczy, że zrzeka się stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli” – powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. kontroli państwowej Michał Szczerba. Zdaniem posła PO, to uporządkowałoby sytuację.

 

A prezes NIK Marian Banaś, który przed wejściem do Sali, zignorował pytania dziennikarzy, jak gdyby nic zarekomendował kandydatury dwóch posłów PiS Tadeusza Dziuby i Marka Opioły na swoich zastępców.

„Czy doszło do dealu między PiS-em a prezesem NIK Banasiem?” – pytał w związku z tym Sławomir Nitras. Zdaniem posła PO, miałby on polegać na tym, że „Banaś daje kontrolę nad NIK PiS-owi, poprzez nowych wiceszefów NIK, a z drugiej strony rząd będzie ukrywał różnego rodzaju sprawki Banasia, np. nie ujawniając raportu CBA”. A Michał Szczerba dodał: – „Kto panu Banasiowi te kandydatury na wiceprezesów NIK zaproponował i czy czasami nie był to Jarosław Kaczyński?”. 

 

Tych pytań do Banasia było o wiele więcej, ale przewodniczący komisji Wojciech Szarama z PiS próbował je blokować. – „Pan robi wszystko, żeby chronić pana prezesa Banasia przed odpowiedzią na najtrudniejsze pytania. Obawiam się, że jakich pytań byśmy nie zadali, to żadna odpowiedź nie padnie” – podsumował Sławomir Nitras.

Do przebiegu obrad komisji na Twitterze odniósł się Włodzimierz Czarzasty z SLD: – „Sytuacja absurdalna. CBA przedstawia raport w sprawie Pana M.Banasia. Premier nie ma czasu żeby się z raportem zapoznać. Z raportu może wynikać że Pan M.Banaś jest bandytą. Potencjalny bandyta zgłasza wiceszefów NIK w sejmie. NIK to Najwyższa Izba Kontroli”.

Na początku posiedzenia komisji posłowie opozycji domagali się jej przerwania do czasu przedłożenia członkom komisji ustaleń z raportu CBA w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Wniosek formalny w tej sprawie głosami posłów PiS został odrzucony, a kandydaci na wiceprezesów NIK „przepchnięci”.

bt

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Jest bardzo prawdopodobne, że PiS zawarł z Banasiem cichą umowę („deal”), na mocy której raport CBA pozostanie tajny. Banaś zgodził się na dwóch kuratorów z PiS-u na stanowiskach wiceprezesów NIK i zobowiązał się, że nie będzie wysyłał kontroli tam, gdzie nie trzeba i będzie się starał nie rzucać ludziom w oczy (tzn. telewizjom w kamery) przy różnych oficjalnych okazjach – a w zamian dostanie święty spokój dopóki PiS będzie rządził.