No proszę! Klerykalizacja włazi do szkół w tempie zastraszającym

No proszę! Klerykalizacja włazi do szkół w tempie zastraszającym

Istnieje cos takiego jak „Regionalny Program Stypendialny”, w ramach którego najzdolniejsza młodzież, wyróżniająca się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi, sportowymi, aktywnością społeczną i posiadająca wysoką średnią ocen na szkolnym świadectwie, otrzymuje stypendium.

Świetna sprawa, dzięki której już od dłuższego czasu można wspierać uzdolnione dzieciaki.

Właśnie nadszedł czas na ustalenie nowych zasad programu i wybranie stypendystów.

Radni małopolscy wzięli się ostro do roboty i …

…uznali, że w tym roku nazwa programu będzie zmieniona na „Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II”.

Jak wyjaśnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, „Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek pana marszałka ustanowił św. Jana Pawła II patronem Małopolski. 18 maja zeszłego roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, ale przede wszystkim wybitnego Małopolanina” i dodała, że „trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek inny mógł być patronem małopolskiego programu stypendialnego„.

Żeby poprawność została zachowana, radni zadecydowali też, że do średniej ocen jako jednego z kryteriów przyznania stypendium, będzie również wliczona ocena z religii, która, przypomnijmy, jest przedmiotem nieobowiązkowym.

Radny z PSL, Wojciech Kozak, nie kryje oburzenia.

Zasady nowego regulaminu mijają się z dobrymi zasadami dbania o wszystkich ludzi. Jestem osobą wierzącą, katolikiem, ale uważam, że branie pod uwagę oceny z religii przy przyznawaniu stypendiów zdolnym uczniom jest ogromnym nieporozumieniem. W ten sposób możemy zgubić wiele talentów. Wielu Janków Muzykantów może nie dostać wsparcia, którego potrzebują, tylko dlatego, że nie chodzą na religię. To absurd”.

A może już niedługo kandydat na stypendystę będzie musiał przedstawić zaświadczenie od proboszcza o swej „katolicości”, jego rodzice będą musieli przejść pomyślnie wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez komisję złożoną z księży i katechetów? A może już niedługo dzieciak będzie musiał wykazać się udziałem w określonej liczbie pielgrzymek i podpisać lojalkę?

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/do/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
30 kwietnia 2021 11:11

Były punkty za pochodzenie a po 30 latach wróciły ale punkty za religijność. Od chichot historii. Teraz czas na kułaków od 3 h i pewnie domiar dla prywatnej inicjatywy też powinien wrócić. Warto by się zastanowić co powiedział by na to JPII. Czy tez był by za podziałem na „wierzących i niewierzących „. Boże patrzysz i nie grzmisz nad głupotą swoich wyznawców.

smętek
smętek
1 maja 2021 12:33
Reply to  Marek

Pierwszymi ofiarami nowego widzenia roli państwa stali się właściciele galerii handlowych. Nakazano im obniżenie kosztów wynajmu powierzchni handlowych o 80%. Czekam, kiedy zaczną ustalać wysokość opłat z tytułu prywatnego wynajmu mieszkań. Mam nadzieję, że właścicielom galerii bardziej będzie się opłacało rozebranie obiektu niż dopłacanie do trwania najmów.

HerodAntypis
HerodAntypis
30 kwietnia 2021 11:51

A może by tak kościół odżałował kilkadziesiąt milionów i założył własne stypendium, a nie tak na krzywy ryj się podpinać? Wtedy podstawą przyznania mogłyby być dobre wyniki z samej religii, np 6- 600, 5-500 i 4-400. Chętnych na lekcję religii już by nie zabrakło.

Rafapon
Rafapon
30 kwietnia 2021 15:54
Reply to  HerodAntypis

Kleruchy miałyby wykładać na to SWOJE ciężko wyłudzone pieniądze? Takiego wała. Oni jeszcze będą pouczać tych stypendystów, żeby z tego stypendium dali coś na ofiarę.

Janina
Janina
30 kwietnia 2021 11:58

A wszystko zaczęło się od podpisania z Watykanem konkordatu, Tu olbrzymie zasługi ma jaka formacja polityczna ? Ależ oczywiście LEWICA ! I nie zapominajcie o tym, bo to ukryta opcja prowatykańska, a tym samym i propisowska i jeszcze nieraz nas zaskoczy. Państwo kościelne jak najbardziej im pasuje, jak i też sojusznik w postaci kk i jego hierarchów. Sukienkowi obsiedli wszystkie instytucje, od przedszkoli do wojska i już nikt ich stąd nie wygoni. Obecna nasza klasa polityczna jest za słaba i nieraz aż żal patrzeć jak zachowują się niczym pijane dzieci we mgle. ŻAL!

HerodAntypis
HerodAntypis
30 kwietnia 2021 12:18
Reply to  Janina

Trzeba cierpliwie czekać do czasu żniw, a wtedy kąkol zostanie oddzielony od pszenicy i w ogień wrzucony. Tak mówi jedna z Ewangelii. Mówią tam też, że kto ewangelią wojuje, od Ewangelii ginie. Strzeżcie się fałszywych proroków i kwasu faryzeuszy – to mówił sam Jezus, a nie jakieś późniejsze pomyje.

Zwinka
Zwinka
30 kwietnia 2021 12:27

Była sobie Polska …

Chermes
Chermes
30 kwietnia 2021 14:23

Małopolscy radni są nie na czasie. Jan Paweł II traci bowiem już na popularności, szczególnie po rewelacjach na temat krycia przez niego i Dziwisza kościelnej pedofilii.
Obecnie popularnym (i mile przez władzę widzianym) gestem, byłoby nazwanie stypendium imieniem Lecha Kaczyńskiego, zaś do średniej ocen powinna być doliczana znajomość teorii zamachu smoleńskiego, na podstawie badań podkomisji Macierewicza.
Nie uważacie? 🙂

smętek
smętek
1 maja 2021 12:37
Reply to  Chermes

Nie ma pewności, że mieszkańcy Małopolski zrozumieli coś z najnowszej historii kościoła katolickiego w Polsce.

Jantar
Jantar
1 maja 2021 20:49

Właśnie dziś czytałam, że Orban przepchnął ustawę, na mocy której cały majątek szkół i uniwersytetów przechodzi w ręce prywatnych fundacji. Prywatne fundacje stają się więc odpowiedzialne za całe szkolnictwo na Węgrzech, bo wspomniana ustawa de facto likwiduje Ministerstwo Edukacji. Nie muszę chyba dodawać, że są to fundacje powiązane z partią Orbana i jego ludźmi. Jeśli Kaczyński weźmie z niego przykład to polska edukacja w całości wyląduje pod butem kościoła: wszystkie szkoły będą prowadzone przez zakony albo plebanie. To samo z uniwersytetami. Kościół wreszcie pozbędzie się lewactwa i prawdziwej nauki i będzie mógł nauczać religii. Nic więcej Polakom przecież nie potrzeba, żeby byli ślepo posłuszni partii i plebanom.

kazimierz
kazimierz
3 maja 2021 08:34

;KLERYKALIZACJA w POLSCE ZACZEŁA SIE NIE DZIS TYLKO JUZ W CHWILI PODPISANIA KONKORDATU A ZROBIŁO TO AWS CZYLI DZISIEJSZE PO I PIS