No, ten pomysł części europosłów odbije się naszemu obozowi władzy ostrą czkawką…

No, ten pomysł części europosłów odbije się naszemu obozowi władzy ostrą czkawką…

Deputowanych z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy przygotowali projekt rezolucji, której celem jest ogłoszenie UE „strefą wolności LGBTIQ”.

Autorzy rezolucji odwołują się jednej z głównych zasad, na których oparta jest UE i przypominają, że równe traktowanie i niedyskryminacja są „prawem podstawowym, zapisanym w traktatach UE i Karcie (Praw Podstawowych) i powinno być w pełni przestrzegane”

Podstawą projektu jest zapis: „Komisja nie powinna wahać się przed użyciem wszystkich narzędzi, w tym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ram na rzecz praworządności, art. 7 TUE, a także niedawno przyjętego rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w odniesieniu do przepisów prawa w państwach członkowskich w celu przeciwdziałania naruszeniom praw podstawowych osób LGBTIQ w całej Unii”.

W rezolucji odwołano się też do sytuacji w Polsce i przypomniano, że „przyjęcie rezolucji w sprawie wolności od tak zwanej ideologii LGBT lub 'Regionalnych Kart Praw Rodziny' wpisuje się w szerszy kontekst zwiększonej dyskryminacji i ataków na społeczność LGBTIQ w Polsce, które obejmują charakteryzowanie różnorodności seksualności, tożsamości i ekspresji jako niebezpiecznej ideologii, rosnącej mowy nienawiści ze strony władz publicznych, wybieranych urzędników – w tym przez obecnego prezydenta – i prorządowych mediów, a także aresztowań obrońców praw LGBTIQ, ataków na marsze i ich zakazów”.

Zwrócono też uwagę, że wzrasta w Polsce nietolerancja wobec osób LGBTIQ i widać „wyraźną korelację między rządem, który przejawia fobię wobec LGBTIQ, a zwiększoną dyskryminacją i przemocą wobec osób LGBTIQ”.

Pod projektem rezolucji podpisali się: Andrzej Halicki (PO), Łukasz Kohut (Wiosna), Leszek Miller (SLD), Robert Biedroń (Wiosna), Marek Belka (SLD), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) i Sylwia Spurek (grupa Zieloni).

Debata w tej sprawie odbędzie się w najbliższą środę, a w czwartek nastąpi głosowanie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Celia
Celia
5 marca 2021 06:43

Pomysł moralnie słuszny. Natomiast coraz bardziej wstyd być Polką / Polakiem

Zbyszek
Zbyszek
5 marca 2021 08:24
Reply to  Celia

Wstyd to być przede wszystkim durniem.

Krzysztof
Krzysztof
6 marca 2021 15:27
Reply to  Zbyszek

stad te wypieki na twej twarzy