Nowe tablice w Gdańsku nie przetrwały nawet doby!

Nowe tablice w Gdańsku nie przetrwały nawet doby!

„Przedmiotem sprawy nie są żadne nazwiska. To jest hucpa! Ta ustawa gwałci konstytucyjną zasadę decentralizacji państwa i samodzielność samorządu terytorialnego” – uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, komentując decyzję wojewody o zmianie nazwy ul Dąbrowszczaków, na prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tak wygląda siłowe budowanie autorytetu. Kiedyś zrozumiecie jak bardzo szkodzicie pamięci Prezydenta Kaczyńskiego. Smutny widok 😡Nie dla ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku

Opublikowany przez Piotr Borawski – Radny Miasta Gdańska na 27 lutego 2018

Sprzeciw demonstruje również spora część mieszkańców miasta uważając, że decyzja została podjęta wbrew ich woli i nie uznają nowej nazwy. Tabliczki z nową nazwą ulicy są zamalowywane, zasłaniane lub spryskiwane czarnym sprayem.

https://twitter.com/Anna_W71/status/968804398729170944

W konsekwencji do akcji ruszyła policja, w krótkim czasie przywracając stan pierwotny oznakowaniu ulicy. Poszukuje także sprawców, którym grożą kary nie tylko za niszczenie tablic, ale nawet za ich zasłanianie. Portal wPolityce.pl cytuje Karinę Kamińską z gdańskiej policji, która Polskiej Agencji Prasowej powiedziała, że pierwszym wykroczeniem jest zasłonięcie znaków drogowych, drugim zaś niszczenie mienia. Straty wyceniono na 420 zł.

Przypomnijmy, że zmiana nazwy ulicy Dąbrowszczaków – w ramach dekomunizacji – budziła sprzeciw także w Warszawie. Na stronie inicjatywy „Łapy precz od Dąbrowszczaków” czytamy m.in.:

„Ochotnicy i ochotniczki Brygad Międzynarodowych szanowani są na całym świecie, jako ci, którzy pierwsi stanęli do zbrojnej walki z międzynarodowym faszyzmem. “Jeśli dziś padnie Madryt, to jutro padnie Warszawa” – przepowiadali Dąbrowszczacy od 1936 roku i niestety nie pomylili się. W czasach, kiedy powracają tendencje nacjonalistyczne i ksenofobiczne, pamięć o nich jest szczególnie ważna. Próba jej wymazywania pod pretekstem tzw. “dekomunizacji” to manipulacja będąca elementem szerszego procesu eliminowania upamiętnień związanych z ruchami lewicowymi.”

13 lutego 1937 roku Dąbrowszczacy stoczyli ciężkie walki w bitwie nad rzeką Jarama, w pobliżu miasta Arganda. Celem…

Opublikowany przez Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków na 13 lutego 2018

/p/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wiśnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiśnia
Wiśnia

”Pan wojewoda jest ostro niedouczony i sympatyzuje z faszystami. Takie mamy elyty