Nowo wybrany radny PiS po wyborach wpłacił 30 tys. zł na kościół

Ucierpiał handel, ale i na kościelnej tacy mniej

– „Dziękuję za udział w wyborach samorządowych. Nasz kandydat Mateusz Sawicki, chociaż był na ostatnim miejscu, w swoim okręgu nr 5 otrzymał największą ilość głosów i został wybrany do Rady Miasta. W ubiegłym tygodniu od Pana Mateusza otrzymaliśmy na konto parafii 20000 zł, a w ostatni piątek od niego i jego rodziców 10000 zł na naszą Caritas parafialną” – to treść jednego z ogłoszeń parafialnych, umieszczonych na stronie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

W rozmowie z „GW” proboszcz tej parafii nie ukrywał, że wspierał kandydata PiS Mateusza Sawickiego w wyborach samorządowych. – „Na placu przy kościele, który jest nam użyczony, był jego billboard wyborczy. Jego ojciec dużo pomógł naszej parafii” – powiedział ks. Stanisław Hołodok. Zapytywany, czy 30 tys. zł przekazane parafii przez nowo wybranego radnego i jego rodzinę to odwdzięczenie się za wsparcie, ks. Hołodok stwierdził tylko: – „To jest jego ofiara i na tym kończę. Kościół utrzymuje się z ofiar”.

Sam Mateusz Sawicki nie odpowiedział na pytania dziennikarzy „GW”, czy wpłacone przez niego pieniądze to podziękowanie za poparcie proboszcza Hołodoka i czy uważa za stosowny fakt, że Kościół angażował się w jego kampanię wyborczą.

bt

Źródło: wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MarekWaldemarmitexjurekPiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Takich Sawickich są w Polsce zapewne setki, jeśli nie tysiące – i ten proceder to jest właśnie systemowa korupcja, budowana wspólnie przez PiS i KK. Ujawnienie sprawy w tak spektakularny sposób przez proboszcza świadczy o tym, iż zatracił on już instynkt samozachowawczy, co zresztą widać także coraz wyraźniej w działaniach wielu ludzi Kościoła. Zdaje się, że buta, pycha i poczucie bezkarności wśród wielu hierarchów i księży przekroczyły punkt krytyczny, spoza którego nie ma odwrotu. Skończy się to – bo musi – wielkim upadkiem, takim na miarę Irlandii czy Hiszpanii.

jurek
jurek

Zachęcanie z ambony, może jeszcze w niedzielę, gdy inni płacą kary za naruszanie ciszy wyborczej, jest łamaniem prawa, w szczególności wyborczego.
Dlaczego organa państwa (PKW!) nie reagują? Dlaczego nie ma zgłoszonych protestów?
Bo instytucja Kościoła została postawiona ponad prawem w Polsce po 1989 roku. Pora z tym skończyć.

Waldemar
Waldemar

To są niestety pytania retoryczne. Odpowiadam: póki PiS jest u władzy, żadne organy nie zareagują: Kościół jest świętą krową, której nie dotyczą żadne regulacje, nawet kościelne, no bo przecież już dawno Sobór Watykański II zakazał wspierania jakiejkolwiek partii
czy orientacji politycznej. Zamiast tego mamy ostentacyjna propagandę w kościołach, banery wyborcze przed świątyniami, plus takie mityngi jak spotkanie kandydatki Wasermann z wyborcami w klasztorze o. cystersów w Krakowie. Wygląda na to, że Episkopat pozostawił tu wolną rękę proboszczom i nie ma tu żadnych regulacji, w przeciwieństwie do zarządzeń w sprawie zapobiegania pedofilii .

jurek
jurek

Wszyscy znamy te uwarunkowania. Znamy praktykę milczenia państwowych organów, za PO, SLD też, ale właśnie zadająć publicznie te pytania stawiamy problem. To było lękliwie wypiarane z dyskursu.
Udawanie, że nasze wybory są wolne, gdy bierze w nich czynny udział NIEDEMOKRATYCZNA instytucja jest szkodliwe, a wybory czyni niedemokratycznymi. Nawet nie znamy, a można by je badaniami poznać, odsetka głosów oddanych po agitacji na mszach. Chować głowę w piasek i pozwalać Watykanowi wybierać władze w Polsce – ależ można nadal.
Ten temat powinien zaistnieć w mediach, stawać się tematem debat

mitex
mitex

On sobie wyrówna a proboszcz częściej będzie otrzymywał takie datki

Waldemar
Waldemar

No proszę, taki młody człowiek, a już wie, gdzie są konfitury i jak się do nich dobrać. Gratulacje i powodzenia w dalszej karierze!

Marek
Marek

To był tani mandat radnego! 30 tyś w dietach w dwa lata odbierze a ile dobrego dla taty developera może zrobić? Ciekawe tylko czy na te usługi u proboszcza jest cennik czy też „co łaska ale nie miej niż……” Ksiądz jak to ksiądz łasy na pieniądze ale parafianie to nic innego jak zwyczajne barany