„Nowy ład” i nowe składki na zdrowie. Starsi i bogatsi zapłacą więcej

Od starego nieładu do nowego ładu

O „wspaniałych” pomysłach PiS na odbudowę Polski, która była podobno „w ruinie” słyszymy od dojścia PiS do władzy. Tymczasem zamiast lepiej jest coraz gorzej.

Nowy Ład, czyli plan zmiany Polski zgodnie z wizją PiS, ma szansę na zaprezentowanie jeszcze w maju 2021 roku, gdy rząd będzie mógł pochwalić się wycofywaniem z części wprowadzonych przez siebie obostrzeń.

W nieoficjalnych informacjach, do jakich docierają dziennikarze, często przewijają się chęci podwyższenia składki zdrowotnej dla części Polaków.

Plany te oficjalnie potwierdził podczas debaty „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jakie rozwiązania mogą pojawić się w Nowym Ładzie?

Nowy Ład ma zabrać bogatym i dać biednym.

Widać to będzie między innymi w spodziewanych zmianach w wysokości i rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczyli ekonomiści na podstawie przecieków, plany rządu mogą oznaczać zwiększenie realnych stawek PIT z 17 do 26 procent i z 32 do 41 procent. Polakom zarabiającym mniej ta podwyżka ma być zrekompensowana podwyższeniem kwoty wolnej od podatku.

Możliwym sposobem osiągnięcia tego celu jest podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Plany zwiększenia tego obciążenia wskazał Sławomir Gadomski, który zasugerował podwyższenie opłaty dla osób płacących KRUS oraz przedsiębiorców. W tym drugim przypadku ma zniknąć stawka ryczałtowana i zostać zastąpiona przez procent od faktycznych dochodów. Składka mogłaby przy tym nie być już odliczana od podatku dochodowego, co oznaczałoby zwiększenie obciążenia fiskalnego o jej wartość.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby w ciągu dwóch lat wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 10 procent. Pozwoliłoby to osiągnąć próg 7 procent PKB wydawanych na system ochrony zdrowia.

PiS planuje też wprowadzenie składki pielęgnacyjnej, która będzie rosła wraz z wiekiem płacącego, ale za to zapewni nam na starość świetną opiekę.

Deklaracje dotyczące dokładnych stawek nie padły: żeby je poznać, trzeba będzie zapewne poczekać do prezentacji Nowego Ładu. Nowa składka miałaby zostać wykorzystana do finansowania działania zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz zapewnieniu opieki nad osobami starszymi.

Rząd powinien posypać się brokatem, żeby błysnąć, bo jego pomysły nie są błyskotliwe.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/oe/

Źródło: radiozet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
25 kwietnia 2021 12:09

A jednocześnie zastanawiają się, jak zmusić Polki do rodzenia przynajmniej 2-i dzieci przed trzydziestką, bo mamy niż demograficzny. I w tym Nowym Ładzie mają być odpowiednie przepisy gwarantujące Polsce wyż demograficzny, jakiego dawno nie było. Czyli należy się spodziewać ataku na prawa kobiet.

Arek
Arek
26 kwietnia 2021 08:31

Nie zapłacą. Najlepiej zarabiający siedzą na pracy zdalnej i równie dobrze od 2022 mogą siedzieć przed komputerem w Czechach, Bułgarii, Dubaju, USA czy Rumunii, która ma 0% PIT dla IT. Powodzenia. 🙂

Karol
Karol
26 kwietnia 2021 12:29
Reply to  Arek

Zapłacą. mam tu dzieci, nie mogę wyjechać…

Irytacja
Irytacja
16 maja 2021 13:09

Ubezpieczenie zdrowotne powinno być dla każdego nieważne czy pracujesz czy nie, zasoby ziemi są wspólne i opieka zdrowotna powinna mieć za co leczyć każdego