Nowy minister finansów robił karierę w londyńskim banku wykorzystywanym przez służby PRL

Dług Skarbu Państwa wzrósł w tym roku już o 114 mld zł!

Dziennik Gazeta Prawna, który już wcześniej informował o niemieszczącym się w polskich standardach wykształceniu nowego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, pokusił się o prześledzenie jego dotychczasowej drogi zawodowej.

 

Na czoło trwającej cztery dekady kariery wysuwa się zatrudnienie w oddziale Banku Handlowego w Londynie. W PRL była to instytucja wykorzystywana przez służby – informuje dziennik.

Miała wówczas monopol na obsługę i rozliczanie transakcji międzynarodowych i jak dziś wiadomo, do prowadzenia swoich operacji upodobał sobie ją zarówno wywiad cywilny, jak i wojskowy.

 

„BH idealnie nadawał się do prowadzenia operacji służb i był przez nie otoczony szczególną opieką. Dawał też zatrudnienie ich oficerom i tajnym współpracownikom” – napisał dziennikarz Piotr Nisztor w książce „Skok na banki”.

Od lutego 1989 r. BH obsługiwał także aferę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ), czyli nielegalnego skupu na wtórnym rynku polskich długów i wyprowadzania publicznych pieniędzy. Bank, a głównie jego luksemburska placówka, pośredniczyła w tych operacjach, a wcześniej sama je przeprowadzała – czytamy w DGP.

Z informacji IPN wynika, że w BH bezpieka miała w latach 1970–1990 aż 33 osobowe źródła informacji o różnym statusie. Historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz, komentując na Twitterze informacje o tym, że Kościński spędził ponad dekadę w tym banku w Londynie, napisał: „mam nadzieję, że kwerendy w IPN, Archiwum Akt Nowych i MF za nami i jest OK”.

Nowy minister złożył oświadczenie lustracyjne, gdy objął pierwsze rządowe stanowisko wiceministra rozwoju w 2015 r. Dodatkowo Kościński uzyskał poświadczenie ABW o dostępie do informacji o klauzuli „tajne”. „Był też sprawdzany w archiwach IPN i nie znaleziono niczego, co świadczyłoby na jego niekorzyść” – twierdzi informator DGP.

/j/

Źródło: DGP

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
darooGrzegorzIrena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irena
Irena

To może on tam po prostu sprzatal……bidulek !?

Grzegorz
Grzegorz

Nic nie znaleziono a to znaczy , że dobrze wyczyszczono mu teczki.

daroo
daroo

Czyli co ? Rostowski be, Sikorski be po brytyjskich szkołach czy bankach ale swoi tacy jak Richard Czarnecki (Brytyjski paszport) tudzież Tadeusz Kościński to już cacy ? ech te podwójne standardy