Nowy sondaż: PiS w końcu traci poparcie i większość!

Nowy sondaż: PiS w końcu traci poparcie i większość!

Pracownia Estymator przeprowadziła dla „Do Rzeczy” nowy sondaż poparcia dla partii. Okazuje się, że jeśli wybory odbyłyby się w ten weekend, to PiS straciłoby poparcie i tym samym większość w niższej izbie parlamentu.

Głos na PiS zadeklarowało 39,8% respondentów (spadek poparcia o 3,1%). Uzyskałoby tym samym 220 mandatów poselskich.

Konkurencyjna KO (PO + Nowoczesna + IP + Zieloni) dostałaby 27% i 132 mandaty. Polska 2050 Szymona Hołowni natomiast 12,2% poparcia i 51 mandatów. Najmniejszy ruch opozycji, Lewica, z kolei 7% i 20 mandatów.

Quasi-opozycyjna ultraprawicowa Konfederacja mogłaby liczyć na 9,2% i 36 mandatów. PSL-KP z poparciem 4,3% w ogóle nie dostałoby się do parlamentu.

Co oznacza ten sondaż? PiS, aby stworzyć rząd większościowy, musiałby zawrzeć koalicje z jedną z mniejszych partii opozycyjnych lub ze skrajnymi prawicowcami. Sojusz tego rodzaju nie wchodzi jednak w grę i PiS musiałoby tym samym sformować rząd mniejszościowy, którego podstawy nie byłyby zbyt trwałe.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Nie wykluczone, że następne sondaże, już po weekendowych protestach, pokażą, że spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy jest jeszcze większy.

nt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
25 października 2020 14:52

Oby tak dalej…

Zbyszek
Zbyszek
25 października 2020 16:25

PiS wdroży jakąś piątkę dla gamoni, w której obieca darmowe bonfrutki albo holajzy i odzyska poparcie.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
25 października 2020 22:42
Reply to  Zbyszek

Nic takiego nie będzie, po tym co PIS i konfederacja zrobili już są skończeni. Organizacje antyaborcyjne już się rozkręcają i głoszą że po zakazie aborcji należy zdelegalizować antykoncepcję. Jak tak dalej pójdzie to następne wybory wygra skrajne lewica i wprowadzi aborcje na życzenie oraz prawdopodobnie wyrzuci Konkordat do kosza. Przy okazji wprowadzi do Polski jeszcze więcej socjalizmu i rozwali gospodarkę ale ludzie będą mieli to gdzieś bo będą skupieni tylko na burzy światopoglądowej wywołanej przez konserwatywnych idiotów i fundamentalistów katolickich. Prawica obyczajowa ruszyła wahadło skrajnie w prawo i to wahadło teraz tak ich walnie tak że przez dziesięciolecia będą płakać.

Dron
Dron
25 października 2020 17:53

Będą pryskać przez Zaleszczyki do San Escobar, jak im zajrzy w oczy strach przed odpowiedzialnością za rozwalenie kraju.

מְנֵא
מְנֵא
25 października 2020 19:16

I z czego się cieszycie ? Po prostu część głosów elektoratu PiS przeszła na jeszcze bardziej prawicową Konfederację, w wyniku czego zamiast 11 posłów może mieć ich aż 37-miu. Obecnie PiS i Konfederacja mają łącznie 246 posłów (235 + 11), natomiast resztę ma demokratyczna opozycja. Według omawianego sondażu ta suma wyniesie 252 (225 + 37), czyli de facto demokratyczna opozycja straci obecny stan posiadania. Taka sytuacja byłaby znacznie groźniejsza, gdyż PiS, żeby nadal rządzić musiałby walczyć o głosy posłow Konfederacji i wspierać niektóre ich pomysły a te naprawdę potrafią być dziwne. Powtórzę więc, dziwi mnie Wasz naiwny optymizm i dostrzegam w nim jedynie dalekosiężne skutki wyrzucenia z programu nauczania szkolnego lekcji logiki i ograniczenia w nim lekcji matematyki.

Mariola
Mariola
25 października 2020 22:01

PiS traci poparcie… To dobra wiadomość, ale dalej jestem rozczarowana moimi pobratymcami. PiS nie powinien tracić poparcia o ok 3 pkt procentowe, PiS powinien mieć poparcie na poziomie ok 3% . Marzę o takiej chwili. Jestem niepoprawną optymistką.