Nowy sondaż: rośnie zaufania do Grodzkiego. Po raz pierwszy – przeważają negatywne opinie o Dudzie

Senat odrzucił pisowską ustawę o wyborach kopertowych

Najnowszy sondaż IBRIS zrealizowany dla Onetu na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniach 10-11 stycznia 2020 przynosi zupełnie nowe wiadomości na temat pozycji czołowych polskich polityków.

 

Choć wynika z niego, że niezmiennie najwyższym zaufaniem cieszy się prezydent Andrzej Duda, to tym razem osiąga on najsłabszy wynik od blisko roku. Po raz pierwszy przeważają o nim opinie negatywne. Brak zaufania wobec Dudy deklaruje 43,6 proc. respondentów (wzrost o 6 pkt proc.).

Jakby dla kontrastu duży wzrost zaufania notuje marszałek Senatu Tomasz Grodzki i jest to największy wzrost zaufania w tym rankingu.  Marszałkowi Senatu ufa 23,3 proc. respondentów. W poprzednim badaniu polityk miał dużo niższy wynik, bo 13,2 proc. Wzrost wynosi więc 10,1 pkt proc. Nadal jest jeszcze nierozpoznawalny dla 34 proc., ale jeszcze miesiąc temu jego nazwisko było nieznane 48,7 proc. pytanych.

 

Tuż za głową państwa plasuje się szef rządu Mateusz Morawiecki i kolejno wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta cieszy się zaufaniem 34,7 proc. Polaków. Poprzedni sondaż dawał jej zaufanie na poziomie 35,9 proc. Kidawa-Błońska notuje więc spadek o 1,2 pkt proc. Nadal „nie zna” jej 8,6 proc. ankietowanych.

O 2,2 pkt proc. wzrosło też zaufanie do byłego premiera RP i byłego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Politykowi ufa obecnie 33,6 proc. badanych. Zauważalny jest też spadek negatywnych opinii o nim, w porównaniu do grudnia o 5,3 pkt proc.

Dopiero na piątym miejscu w tym miesiącu uplasował się Jarosław Kaczyński. Liderowi Zjednoczonej Prawicy ufa 33 proc. W porównaniu do poprzedniego badania oznacza to spadek o 1,2 pkt proc. Dalej w kolejności plasują się Władysław Kosiniak-Kamysz Jarosława Gowina Zbigniew Ziobro Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Sondaż wykonano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów.

/p/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JANNNZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

No słabo Klarenbach się staracie, słabiutko. Pan moze skarcić.

JANNN
JANNN

Rośnie zaufanie ale w sądzie