NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko rządowej decyzji o otwarciu sklepów w niedzielę 6 grudnia

NSZZ protestuje przeciwko rządowej decyzji o otwarciu sklepów w niedzielę 6 grudnia.

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” domaga się od rządu natychmiastowego wycofania decyzji, podobnie krytyczne opinie w tej sprawie wyraziła Polska Izba Handlu.

 

Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Covid-19. „Wprowadzenie tego zapisu do projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej nie było w żaden sposób konsultowane ze stroną społeczną, co w naszej ocenie jest całkowicie niedopuszczalne” – ocenia Krajowa Sekcja Pracowników Handlu. Związkowcy domagają się dialogu ze związkami zawodowymi na temat zasad funkcjonowania handlu w dobie epidemii. Tym bardziej, że w grudniu przewidziane są kolejne dwie handlowe niedziele: 13 i 20.

Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności stwierdził, że od wybuchu pandemii pracownicy handlu mają niezwykle utrudnione warunki i należą do grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. Dodatkowo część personelu przebywa na zasiłkach opiekuńczych z powodu zamknięcia szkół i opieki nad dziećmi, spora jest także liczba osób chorych lub na kwarantannie. Niedziela dla pracowników powinna być dniem odpoczynku.

 

Krytyczne zdanie podziela także Polska izba Handlu. Uważa, że handlowe niedziele sprzyjają wielkim supermarketom i dyskontom, a szkodzą małym polskim sklepikom, które teraz często walczą o przetrwanie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Rozumiemy stanowisko handlowców. Gdzieś w tym wszystkim jednak zagubił się klient, od miesiąca zamknięty w domu. Ostatnie tygodnie przed Świętami to tradycyjnie okres wzmożonego handlu. Być może otwarcie sklepów w niedzielę pozwoliłoby rozładować tłum z pozostałych dni?

/ep/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
26 listopada 2020 16:05

Niech Bujara się buja. Ja jestem oburzony faktem ze ktoś mi mówi jak mam spędzać mój prywatny czas. Zlikwidować ten twór związkopodobny i niech ci pseudodziałacze wezmą się za uczciwa prace zamiast wyciągać lapy po było nie było nasze pieniądze