„O Senat beee, bo nie ePiSkopatowy???”

Senatorowie PiS wyszli z sali i zerwali kworum – Senat nie mógł zająć się zmianami do specustawy ws. koronawirusa

„Artur Wróblewski w rozmowie z portalem TVP Info. W polskim systemie ustrojowym Senat jest izbą refleksji, izbą bardziej opiniodawczą niż kreującą rzeczywistość prawną i polityczną” – taką opinię umieścił na Twitterze portal telewizji kierowanej przez Jacka Kurskiego. Artur Wróblewski pracuje w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Politycznych Uczelni Łazarskiego. To kolejny „dyżurny” komentator TVP.

 

„Przekaz „Senat to izba refleksji, bez znaczenia dla systemu politycznego” rozpoczęty” – skomentował Roch Kowalski z TOK FM. – „Już się zaczyna nagonka, że Senat niepotrzebny. Szkoda, że był potrzebny w poprzedniej kadencji. To już mniej potrzebna jest TVP – symbol pisowskich refleksji i przemyśleń :)”; – „O Senat beee, bo nie ePiSkopatowy???”; – „A jak Duda przegra wybory, to okaże się, że prezydent jest jedynie instytucją refleksji?” – komentowali intenauci.

Co więc może Senat? Przede wszystkim zgłaszać poprawki do ustaw uchwalonych przez Sejm. Senatorowie mogą też zgłaszać projekty własnych ustaw. Senat może opóźniać wprowadzanie w życie przygotowywanych w Sejmie ustaw – ma 30 dni na analizowanie projektów.

 

Senat musi zatwierdzić wybory ważnych urzędników państwowych, np. Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja obecnego rzecznika Adama Bodnara kończy się za niecały rok. To samo dotyczy prezesa NIK, choć nie wiadomo, czy Jarosław Kaczyński doprowadzi do dymisji obecnego jej szefa Mariana Banasia. Bez zgody Senatu nie można powołać nowego prezesa IPN, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A jeśli prezydent chciałby zarządzić referendum, nie może tego zrobić bez zgody Senatu.

Marszałek Senatu – po prezydencie i marszałku Sejmu – to trzecia osoba w państwie. To on decyduje o terminach posiedzeń, o tym, kto prowadzi obrady, reprezentuje izbę na zewnątrz. Ma też prawo do wygłaszania orędzi w mediach publicznych. Onet.pl przypomina, że podczas poprzednich rządów PiS w 2007 r. ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz skorzystał z tej możliwości. Wygłosił orędzie tuż przed wyborami parlamentarnymi, które PiS przegrał.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Maciek123454321Zwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A jak prezes będzie niepotrzebny, jaki będzie przekaz ?

Maciek123454321
Maciek123454321

Że trzeba zburzyć ohydny peerelowski biurowiec przy Nowogrodzkiej.