„Obchody rocznicy 4 Czerwca nabierają kształtów”

„Obchody rocznicy 4 Czerwca nabierają kształtów”

– „4 czerwca coraz bliżej – obchody nabierają kształtów. 4 czerwca o godz. 12 na gdańskim Placu Solidarności odśpiewany zostanie hymn Polski, a także podpisana „Deklaracja Wolności i Solidarności”. O godz. 17, w sercu Gdańska, na Drodze Królewskiej odbędzie się wiec, na którym głos zabierze Lech Wałęsa i Donald Tusk, a o godz. 20 rozpocznie koncert, na którym wystąpią głównie polskie zespoły pokazujące naszą drogę historyczną przez te ostatnich 30 lat” – zapowiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że 3 i 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie trwało forum obywatelskie. – „Do różnych paneli zapraszamy burmistrzów innych miast, wydaje się niemal na 100 proc. pewne, że przyjedzie chociażby burmistrz Londynu” – poinformowała Dulkiewicz.

Obchody będą we wszystkich samorządach spięte jedną klamrą, znakiem graficznym. Pisaliśmy o tym w artykule „Autor znaku „Solidarności” stworzył logo obchodów rocznicy 4 Czerwca”.

W prace komitetu organizacyjnego czerwcowych obchodów w Gdańsku włączyli się Henryk Wujec i Janusz Steinhoff, którzy po wyborach 1989 r. weszli do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Steinhoff powiedział, że większość z osób, które zakładały OKP i dożyły dzisiejszych czasów jest bardzo dumnych z ostatnich 30 lat historii Polski. – Dla nas, ludzi, którzy zaczynali swoją działalność 4 czerwca, Gdańsk jest miejscem, gdzie wszystko się zaczęło. Negatywnie oceniamy stanowisko rządu i prezydenta wobec 30 lat transformacji. Padały z ich ust wypowiedzi dezawuujące wydarzenia takie, jak Okrągły Stół. Zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii, fałszowaniu tych wszystkich wydarzeń, które miały bardzo istotne znaczenie dla najnowszej historii Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom samorządów, iż w sposób godny i adekwatny do rangi tego wydarzenia będziemy mogli wspólnie po 30 latach obchodzić dzień 4 czerwca 1989 roku” – podkreślił Steinhoff.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zaproszenia na główne uroczystości, które odbędą się w Gdańsku, zostaną wysłane do wszystkich. – „Przedstawiciele rządu bardzo dobrze wiedzą, że świętujemy w Gdańsku i takie zaproszenia na pewno będą” – stwierdził Trzaskowski.

bt

Źródło: 300polityka.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o